Çiftçi Kayıt Sistemi'nde yeni dönem 1 Ekim'de başlıyor

TARIM
30 Eylül 2022 10:34
Son Güncelleme:30 Eylül 2022 10:34
Çiftçiler 1 Ekim tarihinden itibaren güncelleme işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilecek. ÇKS sisteminde yapılan bu değişiklikle çiftçiler ziraat odalarına ihtiyaç duymadan işlemlerini yapabilecek.
Çiftçi Kayıt Sistemi'nde yeni dönem 1 Ekim'de başlıyor

Ürün güncellemesi yapacak olan çiftçiler güncelleme işlemlerini 1 Ekim’den itibaren e-devlet üzerinden yapılabilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Çiftçi Kayıt Sistemi'nde (ÇKS) dijitalleşmeyi artırıp, bürokrasiyi azaltmak amacıyla yeni uygulamaları devreye almak için değişikliğe gitti.

Tarım ve Orman Bakanlığı, tespit edilen aksaklıkların giderilmesi, taşra teşkilatında uygulama birliğinin sağlanması, devreye alınacak yeni iş modellerine ve geliştirilen yeni politikalara adapte olunması için dijitalleşme, bürokrasinin azaltılması ve üretim planlaması amacıyla ÇKS başvurularının e-Devlet üzerinden alınması amacıyla değişikliğe gitti.

Ürün güncellemesi yapacak çiftçiler ekim ayı itibarıyla başvurularını e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek. Bu uygulamadan ürün güncellemesi yapacak çiftçiler yararlanacak.

Arazi bilgilerinde değişiklik yapacaklar ve ilk defa ÇKS'ye kayıt yaptıracakların ise bakanlığa bağlı il ve ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekiyor.

ÇKS BAŞVURU SÜRESİ 31 ARALIK'A ÇEKİLDİ

Ziraat odalarından her yıl alınan Çiftçi Belgesi tüm başvurular için sadece ilk başvuruda talep edilecek. Önceki düzenlemede 1 Eylül ile sonraki yılın 30 Haziran tarihlerinde belirlenen müracaat süresi, üretim planlaması yapılabilmesi amacıyla başvurunun başladığı 31 Aralık’a alındı. Böylece başvuru süresi 4 aya düşürülmüş oldu.

Ayrıca 31 Aralık'a kadar başvuruda bulunan çiftçiler, ürün değişikliklerini de bir Şubat ayında yapabilecek. Ürün beyan formlarında yer alan muhtar ve 2 azanın imza uygulaması da fiiliyatta amaca hizmet etmediği gerekçesiyle kaldırıldı. ÇKS sisteminde yapılan bu değişiklikle çiftçi Ziraat Odalarına ihtiyaç duymadan çiftçi ürün güncellemelerini 1 Ekim’den itibaren E-Devlet üzerinden yapabilecek, Çiftçi Belgesi tüm başvurular için sadece ilk başvurularda alınacak, ürün beyan formunda sadece çiftçinin imzası yeterli olacak. 

ZİRAAT ODALARI DEVRE DIŞI MI BIRAKILACAK?

Daha önce Ziraat Odaları girdi maliyetlerinin yüksek olmasını eleştirmişti. Bu değişiklik çiftçi için kolaylık sağlarken, ziraat odalarını devre dışı mı bırakılıyor? Sorusunu akla getirdi.

Çiftçi Kayıt Sistemi’nde 2005’de benzer değişiklik yapılmış, yapılan düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi iptal etmişti.

 

Yorum Yazın