Hem çocuklarına bakıyor hem serasına

TARIM
30 Eylül 2022 15:00
Son Güncelleme:30 Eylül 2022 15:00
Genç Çiftçi Projesi kapsamında aldığı hibe desteğiyle serasını büyüten 4 çocuk annesi Zuhal Yalçın, ailesinin geçimini sağlıyor.
Hem çocuklarına bakıyor hem serasına

Tekirdağ’da yaşayan Zuhal Yalçın, (38) 2016 yılında yaptığı evliliğinin ardından bir dönümden oluşan serasında eşiyle birlikte sebze-meyve yetiştiriciliğine başladı.

2017 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Genç Çiftçi Projesi’ne başvurarak aldığı hibe desteğiyle serasını büyüten Yalçın, kadınların her zaman iş hayatının içinde olması gerektiğini söylüyor.

Kendisinin de Genç Çiftçi Projesi'ne başvurarak işini daha iyi seviyelere getirdiğini anlatan Yalçın, "Bu destek bizim için sıçrama tahtası oldu, kazancımız arttı. Seramızda yazın salatalık, dönüşümlü olarak patlıcan ve biber yetiştiriyoruz. Kışın kıvırcık yetiştiriyoruz. Bir gün arayla ürünlerimizi topluyoruz. Diğer kalan günlerde seradaki ürünlerin bakımını ve temizliğini yapıyoruz" dedi.

Yalçın, insanın emek vererek ortaya bir ürün çıkarmasının gurur verici olduğunu sözlerine ekledi.

"KADINLARIMIZIN YAPAMAYACAĞI ŞEY YOK"

Günde 3-4 kadına iş verdiklerini belirten Yalçın, şöyle devam etti:

"Sabah 8'de işçilerimiz geliyor ve sipariş durumuna göre akşama kadar ürünlerimizi topluyoruz. Daha sonra bu ürünleri kolilerle pazara ulaştırıyoruz. Akşama kadar ürün toplamasak bile hep buradayız, iş hiç bitmiyor. Kadınlar olmazsa biz ürünleri pazara çıkartamayız. Hem bizim için kolaylık oluyor hem de onlar para kazanıyor. Kadınlarımız istese her şeyi başarır. Mesela benim ehliyetim yoktu. Ehliyetimi aldım ve eşim olmadığı zamanlar işçileri ben getirip götürüyorum. Eşim şehir dışında olunca ben arabayla gidip işleri hallediyorum"

"EŞİMİN ALDIĞI HİBE DESTEĞİ BİZİM İÇİN ÇOK FAYDALI OLDU"

Recep Yalçın ise her zaman eşine destek olduğunu, zaman zaman seraları zarar görse de hiçbir zaman bu işten vazgeçmeyi düşünmediklerini söyledi.

Yalçın, seracılık yapmak isteyenlere şu tavsiyelerde bulundu:

"Bu işe uzun süre devam ederlerse para kazanırlar. Seranın plastiği yırtılınca, bu iş olmaz deyip kenara çekilmesinler. Bizim seralarımız komple yıkıldı ama biz onarıp üretmeye devam ettik. Eşimin aldığı destek bizim için çok olumlu oldu. Eskiden serası küçüktü kazandığımızı harcıyorduk ama seralarımızı büyütünce bize de artık kar kalıyor"

Serada çalışmak da Sibel Kılıç ise işini severek yaptığını ve ev ekonomisine katkı sağladığını ve bu durumdan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi.

 

Yorum Yazın