Kansere karşı mor domates...

TARIM
04 Ekim 2022 16:07
Son Güncelleme:04 Ekim 2022 16:07
ABD'de özel bir şirketin genetiği değiştirilmiş mor domatesleri yetiştiricilerin bahçelerine ve ardından sofralara getirme hayali, Amerika Birleşik Devletleri kurullarının aldığı bir kararının ardından çok önemli bir adım attı.
Kansere karşı mor domates...

ABD'de özel bir şirketin üzerinde çalıştığı kansere yakalanma riskini azaltan, kalp ve karaciğer için detoks etkisi yaratan antosiyaninli domatesler önemli bir dönüm noktasına ulaştı.

ABD'de özel bir şirketin genetiği değiştirilmiş mor domatesleri yetiştiricilerin bahçelerine ve ardından sofralara getirme hayali, Amerika Birleşik Devletleri kurullarının aldığı bir kararının ardından çok önemli bir adım attı.

Şirket, ABD Tarım Bakanlığı'nın yetiştiricilerin 2023 baharından itibaren tohum satın alabilmeleri ve besin olarak geliştirilmiş yüksek antosiyaninli mor domatesleri yetiştirebilmelerini sağlayacak olan kararı memnuniyetle karşıladı.

AB Hayvan ve Bitki Sağlığı Denetleme Servisi Tarım Daire Başkanlığı tarafından 7 Eylül Çarşamba günü yayınlanan Düzenleyici Durum İncelemesi'nde “(Norfolk Plant Sciences'ın) genetiği değiştirilmiş domatesinin, bitki zararlısı riskini artırma olasılığının düşük olduğunu'' belirlediğini kaydetti.

Bu karara göre mor domates artık “Genetik Mühendisliğiyle Değiştirilen veya Üretilen Organizmaların Hareketlerini” sınırlayan düzenlemelere tabi olmaktan çıktı.

ABD'de yüzlerce insan BigPurpleTomato web sitesi aracılığıyla domates ve tohumlar piyasaya çıktıktan sonra satın almakla ilgilendiklerini dile getirdiler.

Aslanağzı bitkisinin çiçeklerindeki mor rengi veren (antosiyanin üreten) genin domatese aktarılmasıyla ortaya çıkan mor domateslerin sadece dışı değil içi de mor olduğundan dolayı içerdiği antioksidan miktarı oldukça fazladır. Güçlü bir antioksidan olan antosiyanin aynı zamanda da virüslere karşı etkilidir. Ayrıca diyabete, obeziteye, göz hastalıklarına ve kansere karşı önemli yararlı etkileri vardır.

Mor domateslerden önce de mor kabuklu domates çeşitleri mevcut olmasına rağmen araştırmalar bu sağlıklı bileşiklerin yararlı düzeylerini meyve etinde biriktiremediğini göstermiştir. Bu bileşiklerin tüketilen gıdaların içinde bulunmasının çok daha sağlıklı etkileri olduğunun kanıtlarıda giderek artmaktadır.

Dünya çapında insanların ölümüne sebep olan durumlar arasında kronik hastalıkların yeri bulaşıcı hastalıklardan iki kat daha fazladır. Dünya Sağlık Örgütü, iyileştirilmiş gıdalarla beslenmenin insanların bu hastalıkları önlemeye yardımcı olmak için yapabilecekleri en büyük değişikliklerden biri olduğunu belirtiyor.

Yorum Yazın