Okula giden çocuğunuz varsa aman dikkat!

SAĞLIK
06 Ekim 2022 11:08
Son Güncelleme:06 Ekim 2022 11:08
Bulaşıcı hastalıkların okullarda yayılmaya başlaması daha kış ayları girmeden hem eğitim öğretim camiasını hem de velileri rahatsız etmeye başladı.
Okula giden çocuğunuz varsa aman dikkat!

Okulların çaldı. Beraberinde salgın hastalıklar korkuya neden oldu.

Okulların açılmasıyla birlikte grip ve bağırsak enfeksiyonu gibi hastalıkların başlaması velileri endişeye sevk etti. Pandemi döneminin atlatılmasının ardından ister istemez yaşanılan en küçük öksürük, burun akıntısını bile aynı kategoride değerlendirmeye başlayan veliler, sınıfların iyice havalandırılmasını, aynı zamanda ortak kullanım alanlarının çok iyi temizlenmesine riayet edilmesini istediler.

Bulaşıcı hastalıkların okullarda yayılmaya başlaması daha kış ayları girmeden hem eğitim öğretim camiasını hem de velileri rahatsız etmeye başladı.

SALGIN HASTALIKLAR ARTTI

Son dönemde okul çağında en sık bakteriyel boğaz enfeksiyonu nedeni olarak bilinen Beta mikrobu nedeniyle hastanelere boğaz enfeksiyonu nedeniyle gelen çocuk sayısı artış gösterdi. Pandemi döneminin ardından ister istemez korku taşıyan ve böylesine bir ortamın yeniden yaşanmasını istemeyen veliler, çocuklarının yaşadığı en küçük gribal enfeksiyonları bile abartır oldu.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR

Halk arasında Beta Mikrobu olarak bilinen enfeksiyonun özellikle 4-5 yaşına doğru yavaş yavaş artış gösterdiğini ve 5 ila 15 yaş arasında zirve yaptığını dile getiren uzmanlar; ‘Solunum yoluyla yayılan ve çok bulaşıcı olan Beta enfeksiyonu; zamanında, hızlı ve uygun tedavi edilmezse hayati sonuçlar doğurabilir. Enfeksiyon çok bulaşıcı olduğu için okul dönemindeki çocuğun ailesinin yanı sıra okul arkadaşlarını da olumsuz yönde etkiler." uyarısında bulunuyor.

HAZIR GIDALARA DİKKAT

Pandemi süresince bağışıklık sisteminin hem çocuklarda hem de erişkinlerde sıfırlandığını söyleyen uzmalar, "Bu yıl hastalıklar artabilir ama korkmuyoruz hijyene ve sağlıklı yaşam kurallarına dikkat ediyoruz. Şimdi bebekler ve çocuklar çok fazla paketlenmiş gıda ile besleniyor. Bu durum neredeyse normalleşti. Hazır gıdalar vücudu koruyan bariyerleri bozarak virüslere açık hale getiriyor" uyarısında bulundu.

HERKES DİKKAT ETMELİ

Görüşlerini aldığımız veliler hastalıkların önlenmesi için herkese görevler düştüğünü ifade ettiler. Okullardaki ortak kullanım alanlarının çok iyi temizlenmesi, sınıfların havalandırılmasını isteyen veliler, aynı zamanda eğer çocuklarında hastalık varsa yayılmaması için bir süre okula gönderilmemesini istediler. 

Yorum Yazın