Süt piyasası karıştı

TARIM
04 Ekim 2022 16:48
Son Güncelleme:04 Ekim 2022 16:48
Ulusal Süt Konseyi'nin olağanüstü toplantı çağrısına üretici ve kamu temsilcileri katılmayınca yeter sayıya ulaşamayan konseyde toplantı yapılamadı. Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Keskin USK Başkanı Harun Çallı'yı istifaya davet etti.
Süt piyasası karıştı

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, süt üreticilerinin sanayicinin oyununa gelmediğini ve gelmeyeceğini belirtti. Yeterli sayıyı toplayamayan ve bu nedenle konsey toplantısını yapamayan Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı’yı istifaya davet eden Keskin, "Konsey Sanayici tarafından yönetilen bir kurum olarak algılanmasın. Konseyin Yönetiminde üretici grupları yer almaktadır. Haklarımızı kimsenin menfaatleri çerçevesinde ezdirmeyiz” dedi.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin yazılı bir açıklama yaptı. Keskin, açıklamasında şunları kaydetti: "Son yapılan sektör toplantısında Gıda Komitesinin tavsiyesi ve almış olduğu kararla T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinden oluşan ve üretici lehine alınan kararı sonuna kadar destekliyoruz. Devletimiz Üreticinin yanında biz de Devletimizin yanındayız. Bakanlığımız doğru karar vermiştir. Bundan sonra  Üreticinin eline geçecek net çiğ süt fiyatı belirlenecektir.

Bildiğiniz üzere; Gıda Komitesinin aldığı karar ve tavsiyesi ile Üretici grupları ve sanayici gruplarının görüşmeleri sonucunda, 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; üretici müstahsil fiyatı 7,5 TL olarak Ulusal Süt Konseyince açıklanmıştır. Soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde üreticiye ayrıca ödenmesi şeklinde alınan ve deklare edilen kararlara rağmen;

Sahadan aldığımız bilgilere göre sanayiciler eskiden olduğu gibi kendi giderlerini (nakliye, soğutma vb.) üreticiye ödenen süt fiyatının içine dahil edip üreticiye 7,5 TL nin altında ödeme yapmaktadırlar. 

Bazı Sanayiciler, Bakanlığı, Gıda Komitesini ve devletimizi yok sayıp kendi menfaatleri doğrultusunda üreticiyi de yanlarına çekip durumu farklı noktalara getirmeye çalışıyorlar.

Buradan üreticilerimize sesleniyorum, sanayicinin oyununa gelmeyin… Sanayici gibi davranan örgütlere pirim vermeyin ve hatta bu sanayici yanlısı kişilerin başında olduğu örgütlere üye olmayın… 

 

Yorum Yazın