Türkiye’de bir ilk: İSO Sürdürülebilirlik Raporu yayınlandı!

EKONOMİ
04 Ekim 2022 15:24
Son Güncelleme:04 Ekim 2022 15:24
Türkiye'deki sanayi odaları arasında bir ilk olma özelliği taşıyan Sürdürülebilirlik Raporu, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yayınlandı.
Türkiye’de bir ilk: İSO Sürdürülebilirlik Raporu yayınlandı!

Sürdürülebilir üretim anlayışını 2021 yılında en önemli odak noktalarından biri olarak açıklayan ve benimseyen İstanbul Sanayi Odası (İSO), bu kapsamda yürüttüğü çalışmalara yönelik ilkSürdürülebilirlik Raporu’nu açıkladı.

İSO açıklamasına göre, Oda'nın tüm paydaşları ve kamuoyunun bilgisine sunduğu rapor, 1 Ocak-31 Aralık 2021'de İSO'nun yönetim merkezi olan Odakule, iki temsilciliği (Yenibosna ve İMES) ve iki hizmet biriminde (Tuzla ve Hadımköy) yürütülen sürdürülebilirlik faaliyetlerini kapsıyor. Raporda, bu faaliyetlerin çevresel, toplumsal ve ekonomik etkilerinin yanı sıra hedefler de yer alıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, salgın ve sonrasında yaşanan gelişmelerin hayatın her alanında alışkanlıkların gözden geçirilerek sürdürülebilirlik yaklaşımına uygun biçimde değişmesi gerektiğini belirtti.

Bu doğrultuda özellikle teknoloji odaklı üretimin önemi artarken küresel anlamda rekabetçi olabilmek için sanayinin daha yeşil, daha döngüsel ve daha dijital olmasının bir gereklilik halini aldığını aktaran Bahçıvan, sürdürülebilirlik raporu çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

"İSO olarak 2021'de hayata geçirdiğimiz 'İSO Sürdürülebilirlik Vizyonu' doğrultusunda sürdürülebilirlik çalışmalarımızda 5 tematik alana odaklandık. Organizasyon yapımızda da bir değişikliğe giderek İSO Sürdürülebilirlik ve Koordinasyon Birimi'ni hayata geçirdiğimiz 2021'de, belirlediğimiz bu alanlarda çeşitli faaliyetler, farkındalık çalışmaları yürüttük ve eğitimler düzenledik. 2021 yılındaki tüm çalışmalarımızı 'Değişimin adı: Sürdürülebilir Üretim' teması çerçevesinde bir rapor halinde kamuoyu ile paylaşıyoruz. Ülkemiz sanayisinin etkili ve güçlü bir paydaşı olarak toplumsal ve çevresel sorumluluklarımızın bilinci ve sürdürülebilirlik konusunda öncü rol oynama kararlılığı ile çalışmalarımıza önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz. Tüm paydaşlarımızı da sürdürülebilir bir gelecek için hiç vakit kaybetmeden harekete geçmeye davet ediyoruz."

İSO'nun çalışmalarında yarattığı değerler 4 başlıkta toplandı

Verilen bilgiye göre, Türkiye sanayisinin üretim kabiliyetini artırmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak hedefiyle çalışmalar yürüten İSO, 2021'de sürdürülebilirlik vizyonunu "Sanayi şirketlerimizin, küresel değer zincirinde yüksek katma değer üretmelerine ve rekabetçi sürdürülebilirlik yetkinliklerini artırmalarına destek olmak" olarak açıkladı.

Güncellenen organizasyon yapısına sürdürülebilirliği de dahil ederek bu konuda yol gösterici çalışmalar yürüten İSO, bu çerçevede "İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Sanayi", "Döngüsel Ekonomi", "İşin Geleceği", "Güvenli Çalışma Ortamı" ve" Sürdürülebilir Finans" olmak üzere 5 temel alana odaklandı.

İSO'nun söz konusu alanlardaki çalışmalarını kapsayan rapor, küresel ölçekte kabul görmüş Global Reporting Initiative-GRI (Küresel Raporlama Girişimi) Standartlarının Temel seçeneği çerçevesine uygun olarak hazırlandı. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'nın (SKA) rehberliğinden yararlanılan raporda, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Paris İklim Anlaşması gibi küresel gelişmelerin yanı sıra Türkiye'nin net sıfır emisyon hedefi ve yerel gelişmeler de aktarıldı.

İSO'nun sürdürülebilirlik stratejisi, yönetişim yapısı ve öncelikli konularını içeren "İstanbul Sanayi Odası'nda Sürdürülebilirlik" bölümünün yer aldığı raporda, İSO'nun 2021 faaliyetleri çerçevesinde yarattığı değerler 4 ana başlık altında ele alındı. "Üyelerimiz İçin Yarattığımız Değer" ana başlığında İSO'nun yürüttüğü faaliyetler ile sağladığı katkılar, "Ekonomiye Katkı", "Sürdürülebilir Üretime Katkı", "Uluslararasılaşmaya Katkı", "İnovasyona Katkı" ve "Çalışma Hayatına Katkı" alt başlıklarında detaylandırıldı.

"Çalışanlarımız için Yarattığımız Değerler" ana başlığında İSO'daki çalışma ortamı ile çalışan hakları hakkında detaylı bilgiye yer verildi. "Toplum için Yarattığımız Değer" ana başlığında Milli Eğitim Bakanlığı ile yürütülen Mesleki Eğitim İş Birliği Projesi başta olmak üzere İSOV faaliyetleri aktarıldı.

"Çevremiz için Yarattığımız Değer" ana başlığında ise Odakule, temsilcilikler ve hizmet birimleri için ISO 14064-1:2018 standardına uygun olarak gerçekleştirilen kurumsal karbon ayak izi hesaplanması süreci, Leed Gold Sertifika, Sıfır Atık ve Hatıra Ormanı gibi İSO'nun çevresel etkilerine ilişkin yürüttüğü faaliyetlere yer verildi.

Sürdürülebilirlik konusunda öncü rol oynama kararlılığı ile çalışmalarına gelecek dönemde de devam edecek olan İSO'nun Sürdürülebilirlik Raporu'na "https://www.iso.org.tr/kurumsal/iso-surdurulebilirlik-raporlari/" adresinden erişebilecek.

Yorum Yazın