1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Halk Ne Diyor?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Halk Ne Diyor?

A+A-

Piyasalar kaynıyor,
Siyaset toz- duman,
AK parti içinden ve dışından kaynıyor, kaynatılıyor.
Sonuç ne olacak?
Bu deprem nasıl bir sonuç getirecek?
Ben öpe öz, Konyalıyım. Yıllardır işin içinde ne halkın nabzını tutabiliyorum. Kâhin değilim. Müneccim hiç değilim.
Çocukluğum Sedirler’de geçti. İstiklal İlkokulu mezunuyum.
AK Partiye en çok oy veren iller arasında geçmişte Konya vardır. Konya’da da Karatay bölgesi oy verme oranı ile oldukça yüksektir. Bu olay patlak verince geçtiğimiz günlerde İstanbul Caddesinde, Köprübaşı civarında, Sedirler Yanık cami çevresinde şöyle bir nabız tutmaya çalıştım.
Ne oldu?
Ne değişti?
Türkiye’nin gündemine oturan ‘yolsuzluk ve rüşvet’ soruşturmasına AK Parti seçmeni nasıl tepki veriyor? Sosyal medya, TV ve gazetelerde taraflar arasında karşılıklı suçlamalar birbirini izlerken sokağın kafası ise oldukça karışık görünüyor.
Gelir ve eğitim seviyesi oldukça düşük semtte bir markete giriyorum. Bizzat tanıdığım kimseler de var. Hiç tanımadığım insanlarla da konuştum. Dükkan sahibi, SSK emeklisi bir vatandaş 2 dönemdir AKP’nin mahalle temsilciliğini yaptığını belirtiyor. 1980 öncesinde MHP’ye, 12 Eylül’den sonra ANAP’a, bir ara DSP’ye oy vermiş. Artık “AK Partiliyim” diyor. Bakacağım, inceleyeceğim, ondan sonra oyumu kime vereceğime karar vereceğim dedi.
Mahallenin de yoğun olarak AK PARTİYE’ye oy verdiğini söylüyor. Operasyon için “Hırsızı korumak doğru değil ama hırsızlar mı kesin olarak bilmiyoruz ki” yanıtını veriyor. Sık sık pazardan alınacak bir kilo meyvenin içinde bile birkaç çürük olabileceğini tekrarlıyor ve “Koca partide de fire çıkması normal” diyor.
Kendisiyle baş başa kaldığında vicdanının ne dediğini soruyorum. Gülümsüyor ve “Başbakan’ın birçok tavrını beğeniyorum. Mahalleye bak, herkesin arabası var. Zenginleştik” diye yanıtlıyor.

Tam bu sırada yanımıza yaşlı bir kadın giriyor. Üç ekmek almış, veresiye defterine yazdırıyor. Veresiye hala var mı diye soruyorum, ekmeği yazdırıyorsunuz, bu nasıl zenginlik’ diye soruyorum“Sırayla. Bunlar da düzelecek” diyor.
Uzaktaki bir evi gösteriyor. Gidiyorum. Ev sahibi evin önünde ayakta duruyor. O da AKP’nin mahalle temsilcisi. Söze “Kafam biraz karışık” diye başlıyor. “Her şey birbirine girdi. Fethullah Gülen’e karşı olanlar bile şimdi onu savunuyor. Tuhaf. İç ve dış güçlerin Başbakanımıza karşı art niyeti bu operasyon” diyor.
Bir başka kimse ise mahalle sakini kurulduğundan beri AK PARTİ’ YE oy verdiğini söylüyor. “Rahatsız oldum, arada kaldım” diyen, vatandaş “Yapmazlar diyordum ama üstü kapatılacak gibi. Bizim ayakkabı kutusundan fareler çıkıyor” diye konuşuyor. Çözüm Süreci’nde PKK’ya çok taviz verildiğini ileri sürüyor ve “Son operasyon kararsızlığıma tuz biber ekti” diyor.
Aslen Adanalı olan bir kişi de iki seçimdir AKP’ye oy verdiğini söylüyor. “İyi bildiğimiz adamlardı. Oy verdiğime pişmanım” diyor. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin, Diyarbakır ziyareti sonrası fikrinin değiştiğini belirtiyor.
“Kürdistan’a hoş geldiniz sözü, içime battı. Oradan oy alacağım diye cemaatle ters düşmesi yanlış” diyor. Kendisinin Gülen cemaatinden memnun olmadığını vurgulayan ama AKP’yi, iktidara cemaatin getirdiğini öne sürüyor.
Bu sırada ikindi ezanı okunuyor. “Bizde yalan yok” diyen bazı mahalle sakinleri konuşmak için beklememi istiyor.Bende abdest alıp camiye giriyorum. Namaz bitiyor. Biraz önce “konuşalım” diyenler hızlı adımlarla yanımdan uzaklaşıyor. Sesleniyorum. “Boş ver. Konuşsak ne olacak” diyorlar.
Yanıma ismini vermeyen biri geliyor. “Ben korkmam, sor” diyor ama soruyu beklemeden konuşmaya başlıyor: “Operasyon, ABD ve İsrail’in başının altından çıktı. İçimizdeki onlar gibiler de oyuna destek verdi. Memleketin kalkınmasını istemiyorlar. Oyum, İslam düşmanlarına karşı yine AKPARTİ’ye.”
VATANDAŞ“yolsuzluk yoktur” demiyor, “Yapan cezasını çeksin ama bir şey çıkmayacak. 28 Şubat’ta tutuklu kalmadı. Birçok davanın hepsi yalan çıktı. Bu da yalan çıkacak” diyor.
Bazı vatandaşlar ise “Bu komplo, oyunu Ak Partiye vermemiştim ama, bu seçimlerde vereceğim” derken, geçmişte AK partiye oy verdim. Bunlarda bir halk değilmiş, elim kırılaydı da verniyeydim” diyenlerde var.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.