Hasar ihbarı alınan illerde Konya ilk sırada

Hasar ihbarı alınan illerde Konya ilk sırada

TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil Günal, 2020 yılının başından itibaren TARSİM Sistemi kapsamında 9,7 milyona yakın küçükbaş ve büyükbaş hayvanın, 25 milyon dekar açık alanın sigortalandığını söyledi.

A+A-

Tarım sigortalarında 2020 yılı gelişmeleri ve 2021 yılı öngörülerine ilişkin değerlendirmede bulunan Günal, ülkeler için stratejik  öneme sahip olan tarımın, aynı zamanda iklim şartlarından doğrudan etkilenebilen bir faaliyet alanı olduğunu anımsattı.

Günal, küresel iklim değişikliğinin sonucunda dünya genelinde yaşanan doğal afetlerin, ani sıcaklık değişimlerine, dolulara, sellere, hortumlara neden olduğunu ve bunun sonucunda da tarımsal faaliyetlerin olumsuz yönde etkilendiğini belirterek, Türkiye’de de şiddetli yağışlarla, fırtınalarla ve hortumlarla geçmiş yıllara göre daha sık karşılaşıldığını söyledi.

Günal, yaşanılan bu afetlerde, sahada ve üreticinin yanında olduklarını  ve olmaya devam ettiklerini vurgulayarak, “Gıda arzının son derece önem kazandığı günümüzde, işlemleri hızlıca gerçekleştirilen sigortalı üreticilerimiz faaliyetlerine kaldıkları yerden devam edebiliyor. Bu doğrultuda son yıllarda tarım sigortasına olan eğilim arttı ve üreticilerimiz tarım sigortası konusunda daha fazla bilinçlendi. Sonuçta yaşadığımız her deneyim bizlere birçok şey öğretiyor. Üretici ve yetiştiricilerimiz başlarına herhangi bir şey gelmeden, emekleri heba olmadan tarım sigortalarını mutlaka ve zamanında yaptırmalı.” diye konuştu.

2020 yılında Bitkisel Ürün Sigortası branşında dolu, don ve fırtına gibi sebeplerden, buğday, üzüm, kayısı gibi ürünler için hasar ihbarı alındığını, ihbar alınan illerde ise Konya, Manisa ve Malatya’nın ilk sıralarda yer aldığını ifade eden Günal, “Bu yıl 2 milyon adedin üzerinde üretilen poliçenin 1,8 milyon adedini Bitkisel Ürün Sigortası branşı oluşturdu. Bitkisel Ürün Sigortası branşında, bitkisel ürün poliçelerini, ağaç-fidan poliçeleri takip etti. En çok buğday, arpa, ayçiçeği, fındık ve üzüm gibi ürünler için poliçe düzenlendi. Tekirdağ, Edirne ve Konya illeri en çok tarım sigortası poliçesi düzenlenen iller oldu.” diye konuştu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.