1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Hayvan Severlerin Kulakları Çınlasın
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayvan Severlerin Kulakları Çınlasın

A+A-

Öncelikle  canlıları  hiç ayrım yapmadan severim.

Hele insanlara faydalı olanları, insanlara bağlı olanları daha çok severim.

Hiç birinin yaralanmasını, öldürülmesini  kabul etmem.

Çünkü insanlara zararı olmadığı gibi malına, iş yerine, hatta canına yardımcı olan, dilsiz, damaksız hayvanları öldürmek, katletmek kime ne kazandırır ki…

Bu hayvanlara eziyet etmek, insanlığa, vicdan taşıyanlara yakışır mı ?

Yalnız madalyonun birde diğer yüzüne bu hayvanları sevenlerin bakmasını  istemekteyim.

Konya’mız başta olmak üzere hemen Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde sahipsiz, sokakları, caddeleri, çarşıyı dolduran onlarca köpek ve kedi bulunmaktadır. Bu hayvanlar özellikle akşam saatlerinde ve sabahın saat 6,5- 7.00  da işine, okuluna giden çocuklara saldırdığı, yaraladığı ve bu yaralamalar sonrasında enderde olsa  insanların canından olduğu görülmekte,.  İzlenmektedir.

Vatandaşlar, biz basın yoluyla konuyu belediyelere ilettiğimizde de  yeterli bir sonuç alınmamaktadır.

Çünkü bunlar için çoğu kent ve ilçelerde bu hayvanları barındıracak yer yok veya yetersiz durumdadır. Karatay bölgesinde  sabah saatlerinde işine, okula giden bir çok insanın bundan müşteki olduğu, hatta yaralanmalar yaşadığı, gazetemize kadar gelen vatandaşlardan duyuyorum.

Yine belirteyim, hayvan severlerin bazı  belediyelerle mahkemelik olduğu, bunları ithaf edemedikleri ve koruma altına da alamadıkları malumumuzdur.

Hayvanları koruyalım ama, insanları, çocukları kim koruyacak ?

O zaman bu hayvanları madem ki, hayvan severler derneği korumakta,  onları daha güvenlik yere aldırmak çabası içinde olmalılar ve işine  giden insanlar, okuluna giden çocuklar rahat bir nefes almalıdır.

Hayvanları korurken, insanların  bu hayvanlar tarafından yaralanmaları, çocukların korkmaları ve hatta yaralanmalar sonrasında ölüme kadar gitmelerini kim kabul edebilir )

Onlarında bu dünyada Allah’ın verdiği ömre göre yaşama haklarının bulunduğunu savunan birisi olarak, onlara da ilgi gösterilmesi, bakımlarının yapılmasından yana olduğumu da belirtmek isterim.

Bu hayvanların kulaklarına küpe takılarak, bunların kısırlaştırıldığı, saldırgan olmadığı görülürken, ve  hayvan severler tarafından dillendirilirken, bazıları için hiçte öyle değil.

Bunun ,burası hayvan…

Köpeğin aslı görevi havlamaktır, hatta sahipleri dışındakilere saldırganlığı da var. Ne zaman saldıracaklarını kimse kestiremez. Bildiğin kadarı ile Doberman köpekleri  13 yaşından sonra beynindeki sulanma nedeniyle sahiplerine bile saldırmaktadırlar ve bu hayvanlar alnından vurularak etkisiz hale getirilmektedir.

Benden yazması ve söylemesi.

İlgililerin dikkatine sunuyorum.

+++ 

ar.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.