Ahmet Turan

Ahmet Turan

HEDEF 2051

A+A-

Dün, Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk’ün üniversite ile ilgili bilgilendirme toplantısına katıldık.
Bizim gözlemimiz öncelikli olarak TOBB, Konya Ticaret Odası ve Karatay Üniversitesi’nde başarılı çalışmalara imza atan Öztürk, toplantıda yanına Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Ramazan Biberci, Mütevelli Heyeti Üyeleri Bahattin Kulu, Lütfi Can Başaran, Ramazan Yaşar, Mustafa Dolular ve Mustafa Koruyucu ile Rektör Prof. Dr. Bayram Sade ve Genel Sekreter Dr. Hüseyin Ergun’u da alarak çalışmaları ‘ben’ den ziyade ‘biz’ olarak yürüttükleri mesajını vermesiydi.
Ayrıca, kısa zamanda Karatay Üniversitesine önemli bir kampüs oluşturmayı başaran ekibin uyumu basın toplantısında da kendisini gösterirken, heyet adına açıklamaları Başkan Öztürk yaptı.
 Öncelikli olarak  “Türkiye’nin üniversitesi olma yolunda ilerliyoruz” diyen Öztürk; “2051’de dünyanın en iyilerinden olacağız” sözleriyle iddialı bir hedef ortaya koydu.
8 bin 500’e yakın öğrencisi olan Üniversitede 400 akademisyen, 300’ün üzerinde idari personel, 39 ön lisans ve lisans programı, 28 lisansüstü programı, 6 fakülte, 3 enstitü, 2 yüksekokul ve 3 meslek yüksekokulu bulunuyor.
Kampüs sınırında yer alan 74 bin 569 metrekare arazi üniversiteye dahil olunca toplam arsa 164 bin 702 metrekare ye ulaşmış.
Başkan Öztürk, arsanın tahsisinde destek verenlere teşekkür ederken, mevcut fiziki imkânların dışında önümüzdeki dönemlerde yapılacak olan Mühendislik Fakültesi, Akıllı Teknolojiler Merkezi (AKİTEK), Kütüphane, Konferans Salonu, Kapalı Spor Salonu, Açık Spor Alanları, Kapalı Yüzme Havuzu, Tıp Fakültesi ve Hastanesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Kreş Binası ve sosyal alanları ile ülkemizin en güzel kampüs alanlarından birine sahip olacaklarını ifade etti.
Bu bilgiler önemli. Ama Konya için tarımda verimi ve ihracat gelirlerini arttırmaya katkı sağlayacak
Akıllı Teknolojiler Merkezi (AKİTEK) Projesi daha önemli.
Çünkü Üniversiteler bulundukları illerin dünya ya açılan penceresi olmalarının yanında teknoloji merkezleri gibi bir çalışmayı da başlattılar.
Karatay Üniversitesi AKİTEK ile buna dahil olduğunu gösterdi.
Akıllı Teknolojiler Merkezi ne yapacak?
Öncelikli olarak tarım alet ve makinelerinde akıllı teknoloji kullanılacak.
Bu konuda başkan Öztürk’ün açıklaması da şöyle. “Tarım kenti Konya’da, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla gerçekleştirilen 5 milyon Avroluk KTO Karatay Üniversitesi Akıllı Teknolojiler Merkezini hayata geçiriyoruz. Türk tarımının geleceği için AR-GE ve inovasyonun artık kaçınılmaz bir gerçek olduğunu hepimiz biliyoruz. Konya, Türkiye tarım makineleri ve alet ihracatının yüzde 45, tarım makinelerinde kullanılan parçaların yüzde 100, traktörlerde kullanılan parçaların yüzde 90 ve Türkiye tarım makineleri üretiminin yüzde 65’ini karşılıyor. Projenin Konya’da hayata geçirilmesi ile; Hassas Tarım platformlarına uygun ekipman üretmek, toprağın verimini arttırmak, gübre ilaç ve su dengesini en uygun seviyede tutarak ve hassas hasat toplama uygulamaları ile verimi en üst seviyeye ulaştırmayı amaçlıyoruz. Konya toprakları başta olmak üzere ülkemiz tarım alanlarında akıllı tarımın ve Tarım 4.0’ın önemi gün geçtikçe artıyor. KTO Karatay Üniversitesi akademisyenlerinin de katkı sağlayacağı ve KOBİ’lere akıllı makine üretme becerisinin de kazandırılması öngörülen proje ile tarımda verimin ve ihracat gelirlerinin arttırılması temel hedeflerimiz arasında yer alıyor” 
Kurulduğu günden bu yana “İş Dünyasının Üniversitesi” olarak yoluna kararlılıkla devam ettiğini ispatlayan Karatay Üniversitesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Üniversitelerde kalite yönetimi” hususunda açıklamalarını da dikkate alarak kalite çalışmasını Türk Standartları Enstitüsü ISO 9001:2015 kalite belgesini alarak taçlandırmış.
Biz sadece dinledik. 
Emeği geçenleri tebrik ediyoruz.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar