Kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için Konya’dan öneri

Kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için Konya’dan öneri

HKMO Konya Şube Başkanı Şireci: Önceden köy şimdi ise mahalle olan bu yerleşimlerimize gerekli imar planlarının yapılarak, üretilecek imar parselleri üzerinden düzenli yerleşime geçilmesini sağlamak öncelikli olmalıdır

A+A-

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Konya Şube Başkanı Süleyman Erden Şireci, “Önceden köy şimdi ise mahalle olan bu yerleşimlerimize gerekli imar planlarının yapılarak, üretilecek imar parselleri üzerinden düzenli yerleşime geçilmesini sağlamak öncelikli olmalıdır" dedi. 

Kaçak yapılaşmaya geçit verilmemesi gerektiğine dikkat çeken Şireci şöyle konuştu;

“Bilindiği üzere ülkemiz ekonomisinin temel taşlarından biri yapı sektörüdür. Yapılaşmanın hızlı olduğu ve yapılaşma koşullarının sonuna kadar kullanıldığı bir coğrafyada yaşamaktayız. Bu sebeple Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum beyin de geçen hafta özellikle dikkat çektiği kaçak yapılaşma konusunda fevkalade özenli olmayız. Çünkü barınmak temel bir ihtiyaç olup, insan hayatında önemli bir rol almaktadır. Yapı yapma koşulları imar kanunu, imar planları, yönetmelikler, genelgeler ve birçok koruma alanlarına özel çıkarılan kanunlar ile belirlenmiştir. Belirttiğimiz kanun ve kurallar dışında yapılan her türlü inşat faaliyet kaçak yapıdır.

Bu konuda gerek belediyelerimiz gereksede ilgili müdürlüklerimiz son derece titizlikle mücadele etmeye çalışmaktadır. Ancak imar barışı süreci ve sonrasında covid 19 salgını ile birlikte özellikle şehirlerin tarımsal alan konumunda bulunan hatta su koruma havzası içerinde bile yer alan bazı kesimlerinde kaçak yapılaşmalar olduğu gözlemlenmektedir. Kaçak yapılaşma hem ekonomik hem hukuki hem de inanç değerlerimiz açısından önemlidir. Bu sebeple yukarıda bahsettiğimiz süreçten kaynaklı kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.” 

PARSEL ÜRETİMİNE YÖNENİLMELİ

Belediyelerin vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda parsel üretmesi gerektiğine ifade eden Şireci konuşmasını şöyle sürdürdü, “Pandemi süreci müstakil ev ve hobi bahçesi gibi bireyi daha rahat ve huzurlu kılan yapılaşmalara müsait parsel üretimini gerekli kılmıştır. Burada belediyelerimizin üzerine düşen ivedilikle bu yönde parsel üretimini hızlandırarak, düzensiz ve kaçak yapılaşmaya mahal vermemektir."

İMAR UYGULAMALARI BİRAN ÖNCE YAPILMALI

Büyükşehir Yasası ile köy statüsünde iken mahalle olan yerlerde imar Planlarının ve Uygulamalarının yapılmasına ağırlık verilmesi gerektiğini belirten Şireci, HKMO Konya Şubesi olarak gereken desteği vermeye hazır olduklarını belirterek, “Kırsal alanda Büyükşehir yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte köy olan yerleşim yerleri mahalle kapsamına alınmıştır. Ancak bu yerleşimlerimizin büyük çoğunluğunda imar planı olmadığından düzenli bir yerleşim ve gelişim alanı belirlemesi yapılamamaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın belirtmiş olduğu yeni dönemde tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin önem arz edeceği aşikardır. Bu faaliyetlerin yürütülmesi için önceden köy şimdi ise mahalle olan bu yerleşimlerimize gerekli imar planlarının yapılarak, üretilecek imar parselleri üzerinden düzenli yerleşime geçilmesini sağlamak öncelik olmalıdır” dedi.

HATİCE KARAKUŞ
 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.