Dursun Seyis

Dursun Seyis

Kadınlar Günü

A+A-

Alın size bir gün daha:
“Kadınlar günü”
Türkiye’de dünyada gün bitmiyor.
Bana göre dünya’da her gün Kadınlar günü…
Duygu Asena’nın bir kitabı vardı. Yıllar önce bu kitabı okumuştum.
“Kadının adı yok !”
Ben buna katılmıyorum. Kadının adı da var, sanıda var. Ancak önce kadın kadınlığını bilecek. Sonra da haddini bilecek.
Kadın şiddete maruz kalıyor da, erkek kalmıyor mu?
Bazı kadınlar bir bardak suda fırtına kopardığı için, sesleri duyuluyor ama, öyle erkekler de vardır ki, erkekliğe b.. sürmemek için sesini kısıyorlar.
Neyse enseyi karartmayalım ve Feministlerin oklarını üzerimize çekmeyelim.
Aslında dinimiz kadına büyük ehemmiyet vermiştir. Bundan 1400 yıl önce Hz. Peygamber’in Veda hutbesinde söylediklerini uygulayabilsek problem kökünden çözülecektir. Ancak ona pek bakan olmuyor. Peygamberimiz öncesinde kadınlar diri diri toprağa gömüldüğünü bilmeyen var mı ?
8 Mart 1857'de, New York'ta 40 bin dokuma işçisinin greve gitmesi sonrasında çıkan olaylarda çoğu kadın 129 işçi can vermiş; bu tarih, yani 8 Mart, 1910'dan itibaren 'Dünya Kadınlar Günü' olarak kutlanmaya başlanmıştır.
Her ne kadar 8 Mart, 'kadınlar günü' olarak kutlansa da, bu kutlama faaliyetlerinde hep kadınlarımızın sorunları, sıkıntıları ve erkekler karşısındaki eşitsizliği gibi olumsuzluklar üzerinde durulması, maalesef üzücü bir hakikattir.
Kadınların sıkıntıları esasında dünya genelinde aynı. Dünya coğrafyasının her ülkesinde, her toplumunda kadınlar benzer sorunlarla karşı karşıya... En başta da 'kadına şiddet' geliyor. Erkeğin 'kas gücü'nün üstünlüğü, maalesef yer yerde kadına şiddet uygulama hususunda bir 'eşitsizlik' olarak karşımıza çıkıyor.Dövülen, eziyet ve işkence edilenlerin yanı sıra, fuhşa zorlanan, tecavüze uğrayan, alınıp-satılan bir meta gibi görülen kadınlar var. Bütün bu karamsar ve olumsuz tabloya rağmen her geçen yıl, kadınların maruz kaldığı şiddet olsun, onların ekonomik, kültüre ve siyasi hayata katılımı konusunda olsun, dünya çapında önemli adımlar, atılımlar gerçekleştiriliyor.
Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu önder Atatürk kadınlara seçme ve seçilme hakkını verdi.
Türkiye de, özellikle on yıldır, kadınlarımızla ilgili olarak, sosyal haklar, fırsat eşitliği, statü, şiddet, siyasî hayata katılım gibi hususlarda devrim niteliğinde kararlar aldı ve uygulamaya soktu.
Son olarak, 'Kadından Sorumlu Devlet Bakanlığı'nın, 'Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı' hâline dönüştürülmesi ve bakanlık öncülüğünde çeşitli ulusal eylem planlarının hazırlanıp bunların aktif şekilde hayata geçirilmesi, önemli sonuçları da beraberinde getirecektir.
George Orwell'in, ünlü 'Hayvanlar Çiftliği' eserinde bir söz vardır: 'Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar diğerlerinden daha eşittir.' Eğer bu sözü kadın- erkek eşitliği için de kullanırsak ve 'Her iki cins eşittir ama erkekler kadınlardan daha eşittir' dersek, geçmişten günümüze erkek- kadın eşitliğine baktığımızda, hiç de garip bir şey söylemiş olmayız. Maalesef bu anlayış böyle gelmiş böyle gitmektedir ama inşaallah bundan sonra böyle gitmeyecektir.Ne olurdu sanki bütün insanlık, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) 'Veda Hutbesi'nde dile getirdiği şu güzel sözü şiar edinip hayatına uygulayabilseydi: 'Sizin kadınlar üzerinde haklarınız, kadınlarınızın da sizin üzerinizde hakları vardır.' Bu vesileyle bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor ve şunu belirtmek istiyorum ki; umut en büyük zaferdir umudunu yitiren mücadele gücünü de yitirir mücadelesi olmayanın zaferi olmaz. Umudumuzu hiçbir zaman yitirmememiz dileğiyle….Son söz “Soframızdaki yeri hala öküzümüzden sonra geliyor”.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.