Karatay Belediye Başkanı Kılca’dan Ahilik Haftası mesajı

Karatay Belediye Başkanı Kılca’dan Ahilik Haftası mesajı

Ahilik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Türk-İslam tarihinde çok önemli bir yeri olan Ahiliğin Anadolu’da ortaya çıktığını, tüm dünyaya örnek olacak ticari ve sosyal öğretileri içinde barındırdığını söyledi.

A+A-

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Ahilik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Ahiliğin iyi ahlak, doğruluk, kardeşlik ve yardımseverlik gibi daha birçok güzel meziyetin birleştiği bir kültür olduğuna vurgu yapan Başkan Hasan Kılca, “Ahilik, milli şuuru ve gücünü dayanışmasından alan yapısıyla dünyada benzeri bulunmayan bir kültür ve medeniyet hazinesidir” dedi. 

Günümüzün ticaret ahlakı, müşteri memnuniyeti, kalite, standart, tüketici hakkı, sosyal dayanışma ve arabuluculuk gibi birçok kavramın Ahilik Teşkilatı çatısı altında yüzyıllar öncesinde Anadolu topraklarında hayata geçirildiğinin altını çizen Başkan Hasan Kılca’nın kutlama mesajı şu şekilde: 

“Temelleri Ahi Evran-ı Veli tarafından atılan Ahilik; Selçuklu’dan bu yana sanat, ticaret ve ekonomi gibi çeşitli alanlarda insanları yetiştiren aynı zamanda toplumu ekonomik yönden kalkındıran ve ahlaki esaslarıyla da sosyal yaşamı biçimlendiren kısacası toplumsal ilişkileri, çalışma yaşamının meziyetlerini esas alarak düzenleyen sosyo-ekonomik bir sistemdir. 

Bu yönüyle Ahilik, ticaret ile ahlakı buluşturan bir hayat düsturudur. Milli şuuru ve gücünü dayanışmasından alan yapısıyla dünyada benzeri bulunmayan bir kültür ve medeniyet hazinesi olan Ahilik, milli birlik ve beraberliğimizin her zaman en büyük teminatlarından birisidir. Ahilik kurumunun kültür, sanat ve ticaret hayatımızın zenginleşmesinde, çalışma hayatında ahlaki değerlerin yerleşmesinde büyük rolü olmuştur. Ayrım yapmadan bu coğrafyada yaşayan herkese elini ve gönlünü açan Ahilik Kurumu, sınırlarımız ötesinde de başka kültürlere ve toplumlara esin kaynağı olmuştur. Yaklaşık bin yıldır topraklarımızda varlığını sürdüren bu kurumun prensiplerinden ve kültüründen bugün de alınması gereken pek çok ilhamlar vardır. Sadece ekonomik alanda değil, sosyal hayatın dinamiklerine de esin kaynağı olan Ahilik felsefesinin barındırdığı tüm bu güzelliklerin; yüzyıllardır olduğu gibi bundan sonra da ekonomimizin bel kemiğini oluşturan esnaf ve sanatkârlarımızın eliyle daha da ileriye taşınmasını temenni ediyorum. 

Bu duygu ve düşüncelerle; Konyamızın esnafı ve bütün meslek kuruluşlarının Ahilik Haftası’nı kutlar; birlik, beraberlik, ahiliğe esas olan kardeşlik duygusunun büyüyerek devam etmesini diliyorum.”

AHMET ÖZER

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.