1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KİMSENİN YAPTIĞI YANINA KALMAZ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KİMSENİN YAPTIĞI YANINA KALMAZ

A+A-

Şöyle aklımızın erdiği zaman ve dünyaya bakıyoruz da,  cellat, katil, zalimler mutlaka cezalarını bulmaktadırlar.
Son zamanlarda  Türklere  sözüm ona bazı medeni Avrupa  “Ermeni katliamı, soykırım”dan söz etmektedirler. Gerçi ağızları açıldığında hep söylemektedirler ama, her ağızları açılınca da cevaplarını  almaktadırlar ama, yinede sözlerinden vaz geçmiyorlar.
Stalin Kırım Türklerine yaptığını bulmuştur. Balkanlarda Sırp katiller cezalarını çekmektedir. Çinde Türklere ve Müslümanlara yapılan mezalim sonunda cezasını bulacaktır.
Hainler, katiller, zalimler mutlaka cezalarını çekecektir. Bunu kimse olmaz sanmasın. İşte Irak’ta Saddam’ın sonu.
İşte Suriye’de Eset.
Mutlaka cezalarını bulacaklar.
Dünyada özellikle yöneticiler arasından maalesef çok gaddarlar çıkmıştır. Halkı ezmekten, düşkünlere işkence etmekten zevk duyan Mısır kralı Ramses, Nemrut, Firavun, Haccâc gibi nice zâlimler vardır ki geriden bakıldığında yaptıklarının yanlarına kâr kaldığı sanılır. Oysa dünyada ister iyilik olsun ister kötülük hiçbir şey karşılıksız kalmaz. Ziya Paşa'nın dediği gibi herkes ettiğini bulur. Kendisi bulmazsa da bir gün evladı bulur:
"Nîk ü bed herkes bulur âlemde elbet ettiğin// Kendi bulmazsa cezâ mîras olur evlâdına.""Alma mazlûmun âhını çıkar âheste âheste.",  "Mazlûmun âhı yerde kalmaz.",  "Zâlim, ettiğini bulur"... Hiç şüphe yok ki bunlar ayaküstü söylenmiş sözler olmayıp yılların tecrübesi sonunda ortaya çıkmış hakikatlerdir. Keşke "etme bulma dünyası"nı sebep ve sonuçlarıyla birlikte dev ekranlara yansıtabilme imkânımız olsaydı...
Yaşanmış olan olayı biliyorsunuzdur.Hz. İbrahim'i ateşe attıran Nemrut'un akıbetini biliyorsunuz. C. Hak Nemrut'a bir sivrisinek musallat ederek beynini kemirtmişti. Dahası, Nemrut'un kafasına tokmakla vuruldukça sinek kemirmeyi bırakıyor, vurmaya ara verildiği an tekrar başlıyordu. Böylece Nemrut da dostları başına ne kadar çok vururlarsa o kadar rahatlamış oluyordu...  Bu noktada şu beyti hatırlamamak mümkün mü?
"Hak kulundan intikâmın yine abd ile alır//Bilmeyen ilm-i ledünnü anı abd etti sanır."
Aslında kötülük yapan herkes er-geç cezasını çeker.Yüce Yaratan bunların cezasını vermektedir. Esasen olması gereken de budur. Ancak, bazen zalimin cezasının miras yoluyla evlada intikal ettiği de olur. "Üveye etme özünde bulursun, geline etme kızında bulursun" atasözünde yahut:
"Halka gadr eyleyenin âkıbeti hayr olmaz//Kendi bulmazsa da bir gün olur evlâdı bulur." beytinde dile getirilen bu gerçeğin ne yazık ki toplumda sayısız örnekleri yaşanmaktadır. Fakat nerede onları görecek göz ve ibret alacak idrak...
Bu arada şunu da hemen belirtelim ki C. Hakk'ın kendilerine para-pul, makam-mevki verdiği bazı kötü tıynetli insanlar "Allah, kötülüklerimize karşı bizi cezalandırmıyor" zehabına kapılıp zulümlerini ifrata vardırıyorlar. Yaptıkları haksızlıklar arttıkça da vicdanları karararak hak-hukuk tanımaz hâle geliyorlar. Artık onlar için:
"Halkı  rencîde   eden  âlemde//Kendi rencîde olur son demde." (Yahya Bey), "Fukarâ kalbine her kim dokuna//Dokuna sînesi   Allâh okuna." gibi sözlerin -maazallah- hiçbir kıymet-i harbiyesi yoktur... İşte bunun içindir ki dedelerimiz, ninelerimiz "Allah'ım çok verip azdırma," diye dua ederlerdi. 
Kısacası; dünya etme bulma dünyasıdır. Kimsenin yaptığı yanına kâr kalmaz. Ya kendi çeker cezasını ya da evladı... Eden er-geç bulur. Mazlûmun âhı yerde kalmaz yani...
+++    
Üç şey boşunadır.
Aptala nasihat etmek,
Cahil ile tartışmak,
İki yüzlülerle dost olmak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.