Kısıtlama üstüne kısıtlama gören Konya'da koronavirüs risk haritası ne durumda?

Kısıtlama üstüne kısıtlama gören Konya'da koronavirüs risk haritası ne durumda?

Türkiye'de 10 Mart'ta görülen koronavirüs vakalarından bu yana Konya, kısıtlamaların dışına çıkamadı. Riskli alanları oldukça fazla olan Konya'da ilk açıklanan koronavirüs vaka sayısı ise 601'di. Risk haritasında ise değişiklik yok gibi.

A+A-

Son sokağa çıkma kısıtlamalarının hepsinde kısıtlaması kaldırılmayan Konya'da ilk yayınlanan koronavirüs haritasında riskli bölgelerin fazlalığı dikkatlerden kaçmamıştı. Yeni yayınlanan harita ise diğerlerinden farklı gibi görünmüyor.

Türkiye'de ilk koronavirüs vakalarının görüldüğü tarihten bu yana birçok tedbir alındı. Bunlardan en dikkat çekeni ise hareketliliğin oldukça fazla olacağı yönündeki tahminler nedeniyle milli bayramlarla haftasonu sokağa çıkmayı çok seven vatandaşların sosyal temasını kesmek için uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması oldu.

KISITLAMA ALAN İLLER AZALIYORDU

Tüm hızıyla devam eden koronavirüs mücadelesinde Türkiye'de vaka sayıları gün geçtikçe azalıyor. Pik noktasını geçe Türkiye'de Konya, Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Sakarya, Samsun, Van, Zonguldak'ın yer aldığı toplamda 15 ilimizde kısıtlamalar devam etmişti.

Uygulanan kısıtlamalar büyük oranda sonuç verse de kısıtlamaları takip eden günlerde yaşanan sosyal hareketlilik risk haritasına yansıdı.

Konya ve toplam 15 il 16-17-18-19 Mayıs 2020 tarihlerinde sokağa çıkamamıştı.

MASKE TAKMAK ZORUNLU

Konya'da ve Türkiye genelinde 20 şehirde ise maske takma zorunlu hale getirildi. Kısıtlamaların kaldırılması bir yana Konya Valiliği mesai bitimine doğru yayınladığı hıfzıssıhha kararlarında şehir içinde maske takmanın zorunlu olduğunu ve takmayanlara idari para cezası verileceğini ilan etti.

Geçtiğimiz haftalarda Konya'da hakimiyet.com tarafından hazırlanan koronavirüs risk haritasında kırmızı bölgelerin arttığı görülüyordu. Sonraki haftalarda da bu durum devam etti.

Son harita da önceki haritaları aratmadı. Konya'da kırmızı renkli olan yerlerin sayılarında pek de değişiklik yok gibi görünüyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR? KIRMIZI RENKLER NE ANLAMA GELİYOR?

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan koronavirüs risk haritasında yer alan uyarıda "Bu harita, tespit edilmiş koronavirüs hastalarının ve temaslı riskli kişilerin adreslerine göre oluşturulmuş yoğunluk haritasıdır. Noktasal veri içermemektedir" cümlelerine yer veriliyor ve kırmızı bölgelerin ne anlama geldiği bu şekilde tanımlanıyor.

KONYA'DA NERELER RİSKLİ DURUMDA? HANGİ BÖLGELERDE KIRMIZI RENKLER FAZLA?

konya son koronavirüs haritası 1konya son koronavirüs haritası 3konya son koronavirüs haritası 2konya son koronavirüs haritası

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.