Dursun Seyis

Dursun Seyis

KONGREDEN ÇIKAN MESAJ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

A+A-

Daha öncede yazmıştım.Gecikmeli de olsa bu yazıyı yazma gereği duydum.

16 Nisan referandum sonuçları Türkiye’de çok şeyleri değiştirecek.

Nitekim ilk değişim  geçtiğimiz günlerde AK Partide yapıldı ve Cumhurbaşkanı  R. Tayyip Erdoğan yeniden partinin başına geçerek önemli değişiklikler yapıp, yine önemli mesajlar verdiği gözlerimizden, kulaklarımızdan kaçmadı.

Doğrusu söylemek gerekirse yapılan bu kurultay öncesinde iki görüş vardı.
Biri;
Partinin üst yapısında  çok köklü bir değişiklik yapılacağına ve hemen hepsinin Erdoğan’ın belirlediği isimler olacağına  dairdi.
Diğeri de;
Dengelerin korunacağına dairdi.
Ve tabii;
Bir de partisinin başına resmen geçen Tayyip Erdoğan'ın vereceği mesajlardı.Bu mesajları gerek  AK Partililer, gerekse Türkiye ve dünya merakla bekliyordu.
Görebildiğim ve tespitlerim  şu ki;
Genel kurulda ortaya çıkan 50 kişilik MKYK listesi, bazı partilileri memnun etmese de, genel manada değişimin büyük izlerinin görüldüğü bir liste ortaya çıktı.

Tespit edebildiğime göre 19 ismin liste dışı kaldığı MKYK, biraz yenilenmenin, biraz tazelenmenin, biraz da tecrübenin bir harmanını koyuyor ortaya.AK Parti kongresinde  Konya’dan iki isim yer aldı. Daha önce Ahmet Davutoğlu döneminde Selçuk Öztürk ve Mehmet Babaoğlu vardı. Binali Yıldırım döneminde ise bu isimler saf dışı kalmıştı. Şimdi ise yönetimde Prof. Dr. Hacı Ahmet Özdemir ve Ahmet Sorgun yer aldı.
Erdoğan'ın kaleminden çıktığı gözlenen partinin yeni üst yönetimi şimdi öyle büyük bir görev aldı ki, eğer erken seçim olmaz ise ve 2019'da yapılacak 3 büyük seçime de, partilerini hazırlayacak kurmaylar olacaklar.
Bir de şu var.
Söz konusu liste, aslında ikinci ve son değişimini yaptı.
Çünkü;Başbakanlık ve dolayısıyla AK Parti Genel Başkanlık görevinin Ahmet Davutoğlu'ndan, Binali Yıldırım'a geçtiği 2. olağanüstü kurultayda, MKYK önemli oranda değişikliğe uğramıştı.
O seçimde; 50 kişilik listede, yine tespitlerime göre 25 isim liste dışı kalmıştı.
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, bu 3. olağanüstü kurultayda son rötuşları yaptı ve partiyi 3 yıl sırtlayacak kurmay listesini oluşturdu.

***
Erdoğan'ın;
Bu liste ile  Konya’dan  H.Ahmet Özdemir ve hemen her dönemde MKYK da görev alan ve seçimlerden sorumlu, Konya Milletvekili Ahmet Sorgun’a yine yer verdi.

Son olağanüstü genel kurul ile partisinin başına geçen Erdoğan'ın net mesajlarını da göz ardı etmemek gerekiyor.
Özellikle de;
Teşkilatlara ve Belediye Başkanlarına olanı.
Yaptığım araştırmaya göre halen Türkiye'deki 1379 belediyeden 879'u AK Partili başkanlarca yönetiliyor.
Belli ki; Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bazı isimler için çok şikayet gitmiş.Bizimde kulağımıza gelen Belediye Başkanları var ama, şimdi burada bu isimleri zikrederek enseyi karartmayalım.
"Şehirlere ve partimize yıkılan değil, yükü omuzlayan belediye başkanları ile yolumuza devam edeceğiz" diye üst perdeden çok net bir uyarı yapmazdı. Ancak yine belirtelim  AK Parti İl Genel Kurulu için Musa Arat ile, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in yerlerinin kesin olduğu sızan haberler arasında. Ancak başka başkanlar ve yönetimler için sanırım Erdoğan son uyarılarını yaptı. Bunlar kendilerini  tazelemeyecek ve istenilen düzeye gelemeyeceklerse ve şikayetler artmaya devam edecekse, lütfen  pılı ve pırtılarını  toplamaya başlasınlar.
Ankara kaynaklı bilgilere bakılırsa, bu  genel kuruldan sonra bir kabine değişiminin olmasına artık kesin gözü ile bakılmaktadır ve bekleniliyor.

Değişimin bu hafta içinde bile olması sürpriz olarak görülmezken, yine başkent kaynaklarına göre kabinede 10 ismin değişeceği konuşuluyor ki,  bu değişimin içinde damat Berat Albayrak’ta olacak gibi görünüyor.

Ankara'daki dostlarımızla yaptığımız görüşmelerde şu da söylendi.
Bu kabine değişiminin ardından teşkilatlara yönelik kongre takviminin hemen çıkacağı ve bu kongrelerde de büyük değişiklikler yapılacağı belirtildi.
Şunu da belirtelim.
Ankara'dan aldığımız mesajlara göre gerek Belediye Başkanları için gerekse il ve ilçe başkanları için bir görevden alma uygulaması beklenmiyor.
Bu durumun "gereksiz bir kırgınlık" yaratabileceğinden hareketle, seçimlere değin sükunet içinde kalınacağı belirtiliyor.

Durum bundan ibaret, bekleyip görelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.