1 ay bitkisel hayatta kaldı ve bir sabah mucizeye uyandı

1 ay bitkisel hayatta kaldı ve bir sabah mucizeye uyandı

Kalp kapakçığının çürümesiyle beynine pıhtı atması sonucu yürüme ve konuşma yetisini kaybeden, geçirdiği operasyon sonucu yaklaşık bir ay bitkisel hayatta kalan Hamiyet Yıldırım 1 ay sonra doktorları ve ailesine büyük bir mutluluk yaşattı.

A+A-

Yaşlı kadın 1 ay kaldığı bitkisel hayattan büyük bir mucize ile gözlerini açıp hayata bağlandı

Konya’nın Akşehir ilçesinde kalp kapakçığının çürümesiyle beynine pıhtı atanması sonucu vücudunun sağ tarafı felç geçiren ve konuşma yetisini kaybeden 71 yaşındaki Hamiyet Yıldırım, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Hastanesindeki müdahale sonucu, yaklaşık bir ay bitkisel hayat sürecinin ardından, felç riskini atlatıp tekrar yürümeye ve konuşmaya başladı. Yıldırım’ın, gerçekleştirilen operasyonla kalp kapakçığı değiştirilerek kalbindeki enfeksiyon giderildi ve kalp damarlarına by-pass yapıldı.

SÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Büyükateş yaptığı açıklamada, Hamiyet Yıldırım’ın daha önce geçirdiği kalp krizi sonrasında kalp damarlarından birine Konya’daki bir hastanede müdahalede bulunularak tedavi edildiğini söyledi. Taburcu olan Yıldırım’ın buna rağmen şikâyetlerinin(halsizlik, yorgunluk, ateş)devam ettiğini ifade eden Prof. Dr. Büyükateş,“Hastamız bunun üzerine hastanemize müracaat etti. Yaptığımız tetkiklerde kalp içerisinde ciddi enfeksiyon odağının olduğu, kalp kapaklarından birinin tamamen çürüdüğü tespit edildi. Hastamızda o esnada enfekte materyalden beyine bir pıhtı attığını da tespit ettik. Pıhtı sonucunda geçirdiği felç nedeniyle sağ tarafı tamamen tutamaz hale geldi. Aynı zamanda da konuşmasını kaybetti. Bunun üzerine hasta acil olarak operasyona alındı. Ameliyatta enfekte olan çürümüş olan kalp kapağı değiştirildi. Enfeksiyon tamamen temizlendi. Aynı zamanda koroner arter hastası olduğu için kalp damarlarına da by-pass yapıldı.” dedi.

“KENDİLİĞİNDEN GÖZLERİNİ AÇTI”

Büyükateş, Yıldırım’ın başarılı bir operasyon geçirmesine rağmen ameliyat sonrası hiç uyanmadığını, yaklaşık bir ay derin bitkisel hayatta kaldığını aktardı. Bu esnada hastadan umudu kesmediklerini anlatan Prof. Dr. Büyükateş, “İlginç olan; hasta bir ay sonra kendiliğinden gözlerini açtı. Uyanıklığı yavaş yavaş başladı. Zaman içerisinde de söylenen sözleri anlamaya başladı. Hastayı fizik tedavi ile birlikte rehabilitasyona aldık. Hasta, Allah’a şükür bugün ikinci ayında. Konuşması düzelmeye başladı. Sağ tarafındaki felci tamamen düzeldi. Kalpteki problem tamamen giderildi. Hastamız bugün kendisi ayağa kalkıp yürüyebilmekte, beslenebilmekte. Evine taburcu olacak duruma geldi. diye konuştu. ZAFER SAMANCI

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.