Konya Arabuluculuk çözüm noktası oldu

Konya Arabuluculuk çözüm noktası oldu

Arabuluculukta, iş uyuşmazlıklarında yüzde 63 oranında, ticari uyuşmazlıklarda ise yüzde 56 oranında başarı sağlandı. İş ve ticari uyuşmazlık sonuçlarına göre arabuluculuk her geçen gün çözüm noktası olmaya devam ediyor.

A+A-

İstanbul Tahkim Merkezi (İSTAC) ile Konya Arabuluculuk Uyuşmazlık Çözüm Merkezi arasında yapılan görüşmeler sonunda Arabuluculuk-Tahkim protokolü imzalandı. Protokol İmza töreninde Konya Arabuluculuk Merkezini temsilen kurucu ortak Av. Salih Ünal, İstanbul Tahkim merkezi (İSTAC) temsilcileri masaya oturdu ve Arabuluculuk-Tahkim işbirliği protokolünü imzaladılar.

İş uyuşmazlıklarında 2018 yılının başından Haziran 2020’ye kadar dava şartı arabuluculuk kapsamında arabulucuya yönlendirilen 871 bin 689 uyuşmazlığın 524 bin 236’sı anlaşma ile sonuçlanarak yüzde 63 oranında başarıya ulaşıldı. 

Ticari uyuşmazlıklarda ise 2019 yılının başından Haziran 2020’ye kadar bir buçuk yılda, dava şartı arabuluculuk kapsamında arabulucuya yönlendirilen 203bin 504 uyuşmazlığın 104 bin 453’ü anlaşma ile sonuçlanmış olup yüzde 56 oranında başarı sağlandı.

Ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuk yoluna başvurup anlaşma sağlanamayan uyuşmazlık dosyalarına ‘Arabuluculuk-Tahkim’ (Med-Arb) modeliyle çözüm getirmektir. Arabulucuda çözülemeyen dosyalar için İSTAC’da hızlı tahkim ile çözüm mümkün olacaktır.

Av. Salih Ünal, “Konya Arabuluculuk Uyuşmazlık Çözüm Merkezi olarak bölge halkına çözüm üretmekten mutluyuz.”dedi.

UFUK KENDİRCİ

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.