Konya Aydınlar Ocağı: Ahlâksızlık Yunan Tanrısı Zeus’la zirve yaptı

Konya Aydınlar Ocağı: Ahlâksızlık Yunan Tanrısı Zeus’la zirve yaptı

Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Sohbetleri’nde,İnsanlık Tarihi Boyunca Hak-Bâtıl Mücadelesi’nin altıncı bölümünde Dr. Mustafa Güçlü,putperestliğin İsrailoğulları’ndan Yunanlılara nasıl geçtiğini anlattı.

A+A-

Girit (Minos) Medeniyeti’nde de şirkin arttığını, putperestlikile çıplaklık kültürünün yaygın olduğunu söyleyen Dr. Mustafa Güçlü, “Minos Krallığında paganizm başladığında Giritliler, kadınlara değer verdiklerinden dolayı ana tanrıçaları da kadındı. Adına da Rheadeniliyordu ve genelde oğluyla resmediliyordu. Başkentleri Knossos olan Minos uygarlığınayazı M.Ö.1600’lerde geliyor” dedi.

Dr. Güçlü, “Minos, Girit adasının altına dönemin en iyi mimarlarından biri olan Daidalos'u görevlendirerek dünyada ilk defa büyük bir labirent inşa ettiriyor.Minos uygarlığı, M.Ö.1600’lerde bir bayram şenliğinde meydana gelen deprem, yanardağ felaketi neticesinde bunu fırsat bilerek harekete geçen Yunan ordusuna yenilmesiyle tarihe karışıyor.Minos krallığının yıkılmasıyla Yunan krallığı ve medeniyeti başlıyor.

AHLÂKSIZLIK ZEUS’LA ZİRVE YAPIYOR

Kral Kronos (Tanrı)ve karısı Rhea (Reiya) (Tanrıça) kimliğe dönüştürülerek bunların oğlu olan Zeus da “Tanrı” olarak doğup günü gelip tahta oturunca, Olimpus dağında tanrılar tanrısı olarak kaldı. Yâni Yunan kültürü, pagan kültürlerine kral ve krş tanrısı, Eros aşk tanrıçası aliçelerini tanrısal bir kimlik kazandırarak bunları Olimpus dağına yerleştirdiler. Yönetim merkezi de orada olduğundan Zeus da kendisini büyük tanrı olarak ilan ediyor. Çocuklarını (Apollon, Artemis, Herkül, Helen, Athena, Ares, Hermes gibi…)da görevli tanrılar olarak atıyor. Apollon savaş tanrısı, Eros aşk tanrısı, Hijyen temizlik tanrısı oluyor. Hanedanlıklarını sürdürebilmek için zamanla aile içerisinde enses ilişkiler normal görülmeye başlanıyor.

ANTİK YUNAN’DAN PAGAN KÜLTÜRÜ ROMA’YA GEÇTİ

Yunan mitolojilerinden de anlatımlarda bulunan Güçlü, bunu “Yunan pagan kültüründe yer edinen mit veya mitolojiler dini ve kutsal kavramların kullanılarak toplumu rahat yönetebilmek için çıkartılmış taktikler” olarak nitelendirdi. Er Medya tarafından dijital ortamda canlı yayınlanan sohbette Antik Yunan’daki bu pagan kültürün yavaş yavaş Roma’ya geçtiğini belirten Güçlü, “Zeus orada Jüpiter oldu. Afrodit Venüs oldu. Diğerleri de Roma’ya dönüştü ve Roma olarak devam etti. Ne zamana kadar? Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u fethedene kadar” dedi. Güçlü, sözlerine şöyle son verdi: “Yunanlılar paganizmin iyice cıfıtını çıkarmışlar. Bu kadar rezil bir din bir tanrı kavramı olamaz! Paganizmin bu kadar rezil olduğu, dibe vurduğu görülmemişti.”

ŞEYMA BIYIKLI

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.