Konya Aydınlar Ocağı: Yeryüzünün ilk mabedi Allah’ın evi Kâbe’dir

Konya Aydınlar Ocağı: Yeryüzünün ilk mabedi Allah’ın evi Kâbe’dir

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri mesajında, Hak ve Bâtıl Mücadelesi anlatıldı.

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Memleket TV- Er Medya Ajans tarafından dijital ortamda canlı yayınlanan programda, putperestliğin Sümerler ile birlikte bir plan ve proje halinde sistematik hale sokulduğunu hatırlattı. 

Hz.Nuh ve çocuklarının Mezopotamya’dan gruplar halinde dağılmalarıyla zamanla yeryüzünde kültür değişimleriyle birlikte kavimler ve dil gruplarının oluştuğunuhatırlatan Dr. Mustafa Güçlü, Sami gruplarının Filistin ve Arabistan coğrafyasında kaldıklarını, Yafes’in çocuklarının Türkistan bölgesine göç ederek Ural-Altay dil grubuna bağlı olarak dağıldıklarını ifade etti. Zaman içerisinde toplumların günaha, azmaya, kudurmaya, güç zehirlenmesine maruz kalarak yoldan çıkmaya başladığını belirten Dr. Güçlü,“İnsanın yaratılışında hem Allah’ın halifesi olmak hem muhalif olma özelliği var. İnsan iradesi ve aklıyla Allah’ın halifeliğini de seçebilir, Allah’a muhalifliği de seçebilir. İmanı da seçebilir küfrü de seçebilir.” dedi.

YERYÜZÜNÜN İLK MABEDİ KÂBE’DİR

Hz. İbrahim oğlu İsmail ile kurban imtihanından geçti ve insanlık kurban kesmeyi ondan öğrendi. Bekke (Mekke)’ye son gelişinde, Nuh tufanında yıkılan ve Allah'tan gelen vahiy üzerine Kabe'nin temellerini bulan Hz. İbrahim, oğlu İsmail ile birlikte temeli nurdan atılan ve yeryüzünün ilk mabedi, Allah’ın evi olan Kâbe’yi tekrar inşa etti. Oğlu ile birlikte ilk hac farîzasını yerine getirdi ve insanlar hac yapmayı onlardan öğrendi.Kâbe’nin inşası sırasında Hz. İbrahim’in üzerine çıkıp duvar ördüğü ve üstünde insanları hacca davet ettiği taşta ayak izinin bulunduğu yere Makam-ı İbrahim denildi.”

Dr. Mustafa Güçlü, önümüzdeki Salı sohbetinde Hz. Yakub ve Hz. Yusuf kıssası ile İsrailoğullarını anlatmaya çalışacağını söyledi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.