Konya Eğitim Araştırma Hastanesi'nin tıbbi cihazları hurdaya mı verildi? İl Sağlık Müdürlüğü'nden açıklama

Konya Eğitim Araştırma Hastanesi'nin tıbbi cihazları hurdaya mı verildi? İl Sağlık Müdürlüğü'nden açıklama

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş'un pandemi hastanesine dönüştürülen Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin tıbbi cihazları ile malzemelerinin hurda olarak verildiğine dair iddialarına ilişkin Konya İl Sağlık Müdürlüğü'nden açıklama geldi.

A+A-

Açıklamada iddiaların tamamen asılsız olduğu belirtildi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Konya'da düzenlediği basın toplantısında kent ve ülke gündemine ilişkin açıklamalarda bulunmuş ve Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin tıbbi cihazları ile malzemelerinin hurda olarak Milli Emlak'a verildiğini iddia etmişti. 

Gündeme gelen o iddialara ilişkin açıklama Konya İl Sağlık Müdürlüğünden geldi.

İYİ Partili Yokuş'un iddialarına cevap veren İl Sağlık Müdürlüğü, "Kullanılabilir ve taşınması mümkün olan tıbbi cihazların hurda olarak Milli Emlak Müdürlüğüne verildiği’ bilgisinin tamamen asılsız olduğu belirtti. 

Konuyla ilgli İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdildi: 

"Milletvekili tarafından yayınlanan görüntülerde yer alan hurda malzemelerin tamamı 1460 yataklı ve 7 ayrı binası bulunana Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yıllar içinde biriken ve ekonomik ömrü tamamlanmış olan malzemelerden oluşmaktadır. 

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yazır Ek Hizmet Binasına ‘Tüberküloz Derneği’ tarafından yapım maliyeti tamamen dernek tarafından karşılanmak sureti ile  ‘Negatif Basınçlı Tüberküloz Ünitesi’ yaptırılmıştır. Bu ünitenin yapılabilmesi için eski havalandırma borularının tamamı yenilenmiştir. İddia edilen havalandırma sisteminin borularının değiştirilmesi ‘Negatif Basınçlı Tüberküloz Odaları’nın yapılabilmesi içindir. Bu sistem Konya’da sadece bu hastanemizde bulunmakta ve Konya sağlığı adına son derece önem arz etmektedir.

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne devredilen eski Askeri Hastane binasında yer alan ve artık ekonomik ömrümü tamamlamış olan manuel hasta yatakları ve benzeri cihazlarda bu binada bulunan depomuza kaldırılmış ve Milli Emlak Müdürlüğü’ne teslim edilmiştir. 

Görüntülerde yer alan hasta yataklarının tamamı manuel hasta yatakları olup bu tip yataklar ne özel ne de kamu hastanelerimizde artık kullanılmamaktadır. Görüntülerde yer alan ameliyathane tavan lambaları da en 15 yıllık olup amortisman değerini tamamlamış ve kullanılamaz durumda olan malzemelerdir.

Her geçen gün gelişen sağlık alt yapımız ile vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu sağlık hizmeti Sağlık Bakanlığımızın önderliğinde başarı ile yürütülmektedir. Tüm dünyaya örnek gösterilen sağlık sistemimizi yıpratma adına yapılan bu tür açıklamalara, asılsız iddia ve söylemlere hemşerilerimizin itibar etmeyeceğinden eminiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."
 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.