Konya Milletvekili Kara’dan tarımsal elektrik bedeli hakkında Bakan Dönmez’e soru

Konya Milletvekili Kara’dan tarımsal elektrik bedeli hakkında Bakan Dönmez’e soru

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, tarımsal sulamada kullanılan elektrik bedeli hakkındaki soru önergesini meclis gündemine taşıdı

A+A-

Tarımsal sulamada kullanılan elektrik ücreti hakkındaki soru önergesini meclis gündemine taşıyan MHP Konya Milletvekili Esin Kara, “Dünyada yaşanan nüfus artışına paralel olarak ülkemizde de artan nüfus gıda ihtiyacını birlikte getirmektedir. Gıda üretimi için tarımsal sulama ihtiyacı hayati önem taşımaktadır. Kullanılabilir su kaynaklarının sınırlı olması ve tarımsal sulamada kullanılan dizel pompaların yerine elektrikle çalışan pompaların kullanımı ile çiftçilerimizin karşı karşıya kaldığı elektrik tüketimi borçları giderek artmıştır.

Tarımsal sulamada kullanılan elektrik çiftçilerimiz için hayati önem taşımaktadır. Tarımsal sulama faturalarında kullanım bedelinin yanı sıra ek vergi ve fon kesinti kalemleri de yer almaktadır.” dedi.

TRT PAYI KALDIRILACAK MI?

Kara, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’e şu soruları sordu;

“* Tarımsal sulamada kullanılan elektrik bedeline ait faturalarda yer alan vergilerin kaldırılmasına yönelik bir düzenleme planlanmakta mıdır?

* Tarımsal sulama alanında kullanılan elektrik bedeline ait faturalarını düzenli ödeyen çiftçilerimiz için destek mahiyetinde faturalarına yansıtılan fonların kaldırılması konusunda bir çalışma planlanmakta mıdır?

* Sanayi sicil belgesine sahip işletmeler ve OSB’lerin muafiyete tabi olduğu%2’lik TRT payının tarımsal sulamada kullanılan elektrik bedeline de yansıtılmaması için çiftçilerimizin lehine alternatif bir düzenleme yapılması planlanmakta mıdır?

* Tarımsal sulamada kullanılan elektrik bedelinin hasat sonrası dönemde ödenebilmesine ilişkin bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?"

UFUK KENDİRCİ

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.