Konya Teknik Üniversitesi’nde yeni merkez kuruldu                                                                       

Konya Teknik Üniversitesi’nde yeni merkez kuruldu                                                                       

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bünyesinde Mimarlık ve Kentsel Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi (KETAM) adıyla yeni merkez kuruldu.

A+A-

Merkezin kurulma amacı, tek yapı ölçeğinden, kent ölçeğindeki mekânlara kadar her türlü bina ve kentsel tasarım ile ilgili çalışmaları yapmanın yanı sıra bu ölçeklerle ilgili sosyal, ekonomik, yönetsel, toplumsal, demografik, fiziki, mimari, teknik ve sanatsal konularda bilimsel araştırma, uygulama ve eğitim-öğretim, dokümantasyon çalışmaları ve etkinlikleri gerçekleştirme olarak tanımlanıyor.

Merkezin faaliyet alanları içerisinde, amacı kapsamındaki konularda araştırma, inceleme, geliştirme ve uygulama yapmak ve konuyla ilgili kurum, kuruluş ve kişilerle etkin iletişim kurarak bu alandaki çalışmaları desteklemek, ulusal ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapmak, merkezin amacı kapsamındaki konularda uluslararası, ulusal ve yerel düzeylerde danışmanlık hizmetleri vermek; kurslar, çalıştaylar, seminerler, konferanslar, kongreler ve sempozyumlar düzenlemek; sergi, müsabaka ve benzeri çalışma ve etkinliklerde bulunmak, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde kamu kurum ve kuruşları ve özel kuruluşlara, sorunları ile ilgili ücretli veya ücretsiz; araştırmalar, incelemeler, laboratuvar deneyleri, ekspertiz ve benzeri çalışmalar yapmak ve danışmanlık ve bilirkişilik hizmeti vermek, bilimsel rapor vermek, proje ve benzeri teknik çalışmalar yapmak, belgeler düzenlemek ve vermek gibi faaliyetleri kapsıyor.

Bilimsel faaliyetlerin yanı sıra, ulusal ve uluslararası alanda da birçok amacı bulunan merkez, ilgili mevzuat hükümleri kapsamında kamu ve özel sektör çalışanlarına yönelik sertifikalı ve sertifikasız kurs ve seminer programları düzenlemeyi de amaçlıyor.  Merkez ayrıca bu amaç doğrultusundaki faaliyetler kapsamında öğrencilerin araştırmalarına da destek vermeyi hedefliyor. Müdür, Yönetim Kurulu, Danışma Kurulundan oluşan merkez yakın zamanda faaliyetlerine başlayarak hizmet verecek.

ŞENGÜL GÜRBÜZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.