Konya Teknik Üniversitesi’nden büyük başarı 

Konya Teknik Üniversitesi’nden büyük başarı 

Türkiye’yi kalkındıracak yerli ve milli projeler yürütme hedefiyle çalışmalarını sürdüren Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN), önemli bir başarıya imza attı. 

A+A-

Koordinatörlüğünü Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. SerpilEdebali’nin yaptığı TÜBİTAK Ufuk2020 Programı kapsamında “Smart innovativesystemforrecyclingwastewaterandcreatingclosedloops in textilemanufacturingindustrialprocesses - Waste2Fresh” başlıklı projesi “Avrupa Birliği Komisyonu tarafından kabul edildi. 

Türkiye’den Erak Giyim Sanayi ve Uludağ Çevre Teknoljileri Ar-Ge Merkezi firmaları dahil, 11 ülkeden toplam 17 ortaklı bir ekiple gerçekleştirilecek Waste2Fresh Projesi, Ufuk2020 (Horizon2020) Nanoteknoloji, İleri Malzemeler, Biyoteknoloji, İleri İmalat ve İşleme Teknolojileri -NMBP Alanı’nda bir Türk kuruluşunun koordine ettiği ilk çok ortaklı proje olması özelliğiyle dikkat çekiyor. Toplamda 8.2 milyon Euro’luk bir bütçeye sahip olan proje, yaklaşık 2.2 milyon Euro’su Türkiye’ye hibe olarak katkı sağlayacak.

Türkiye dünya denim üretim ve ihracatındailk sıralarda olupErak Giyim Sanayi sektördeki en önemli üreticilerden birisidir. Buna göre Türkiye’de tekstil alanında üretimin fazla olmasından dolayı atık su miktarı da fazla. Bu açıdan düşünüldüğünde atık suyu daha az maliyetle geri dönüştürmeyi amaçlayan proje önem kazanıyor. 

Waste2Fresh Projesi hakkında bilgi veren Serpil Edebali, “Ufuk2020 çerçevesinde Avrupa Birliği Komisyonuna sunulan Waste2Fresh Projesi, ERAK Giyim Sanayi gibi tekstil üretim fabrikalarından çıkan atık sular için UludağÇevre Teknolojileri Ar-Ge Merkezi ile birlikte kapalı devre geri dönüşüm sistemleri geliştirerek endüstriyel ihtiyaçları karşılamayı öneriyor. Waste2Fresh Sistemi sıfıra yakın deşarj sağlayan, tatlı su kaynaklarının mevcut kullanımını azaltan ve su, enerji ve diğer kaynakların organik tuzlar ve ağır maddeler geri kazanımını önemli ölçüde yeni ve yenilikçi katalitik bozulma yaklaşımlarını son derece seçici ayırma ve ekstraksiyon teknikleriyle entegre edecek. Mevcut son teknolojiler ile karşılaştırıldığında kaynak ve su verimliliğinde yüzde 30’luk bir artıkla sonuçlanacak. Sistem sayesinde Türkiye, AB ve dünya genelinde çevresel problemlere karşı önemli kazançlar sağlanması bekleniyor.” diye konuştu.

REKTÖR ÖZÇELİK VE TÜBİTAK BAŞKANI MANDAL’DAN TEBRİK 

Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, KTÜN olarak böylesine prestijli ve yüksek bütçeli bir projenin parçası olmaktan gurur duyduklarını belirtti 

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise “Ufuk2020 NMBP Alanı’nda bir Türk kuruluşunun koordine ettiği ilk çok ortaklı proje olması ülkemiz için gurur kaynağı olmuştur. Öğretim Üyemizi ve ekibini tebrik eder, projenin başarıyla yürütülmesi hususunda her türlü yardıma hazırız.” dedi.

Ufuk Kendirci

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.