Konya Teknik Üniversitesi’nin TÜBİTAK 1001 Proje Başarısı

Konya Teknik Üniversitesi’nin TÜBİTAK 1001 Proje Başarısı

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Mevlüt Türköz’ün projesi TÜBİTAK 1001 programı kapsamında destek almaya hak kazandı.

A+A-

“Salınımlı Sac Hidro Şekillendirme Projesiyle Ti-6A-4V Alaşımının Şekillendirilebilirliğinin İyileştirilmesi ve Mikro Yapıyla İlişkilendirilmesi” adlı projenin yürütücülüğünü Dr. Öğr. Üyesi Mevlüt Türköz yaparken, projenin danışmanlığını ise Konya Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. H. Selçuk Halkacı yapıyor. Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden de iki araştırmacının yer aldığı projede, havacılık endüstrisinde kritik malzemelerden biri olan titanyum alaşımının oda sıcaklığında sıvı basıncı yardımıyla şekillendirilmesi üzerine araştırma yapılması planlanıyor. 

Sac hidro şekillendirme olarak bilinen yöntem üzerine daha önce 3 adet TÜBİTAK 1001 projesi yürüten araştırmacılar, bu projelerinde basıncın düşük frekansta salınımlı olarak uygulanması ile Ti-6Al-4V alaşımı sacların şekillendirilebilirliğini iyileştirerek, imalat yönteminin havacılık sektörünün bazı parçalarında uygulanabilir hale gelmesini amaçlıyor. Dr. Öğr. Üyesi Türköz bu kapsamda “Yerli otomobil ile otomotiv sektöründe yeni bir ivme kazanma safhasında olan, milli savaş uçağı geliştirme çalışmaları başlayan ve Türk Uzay Ajansı’nı kurarak uzay ve havacılık alanında bilimsel ve teknolojik alt yapıların geliştirilmesini hedefleyen ülkemizde, hedeflenen ileri imalat yönteminin geliştirilmesi oldukça önem arz etmektedir.” dedi. Bu açıdan projenin ülkemiz teknoloji gelişimi açısından oldukça yararlı bir proje olacağının altını çizen Türköz, projenin TÜBİTAK tarafından desteklenmesinden memnun olduklarını sözlerine ekledi. HATİCE KARAKUŞ

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.