1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KONYA VALİLERİ VE İZ BIRAKANLAR
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KONYA VALİLERİ VE İZ BIRAKANLAR

A+A-

Zaman zaman işimizden ve bazı bilgileri almak üzere Konya’nın yöneticileri ile bir araya geliriz.

Teveccüh gösterirler birçok Konya Valisi, Belediye Başkanları, Emniyet Müdürleri ile seviyeli, samimi ve devlet ricali çerçevesinde görüş alış verişinde bulunuruz.

Şunu her zaman söylemekteyim. Konya fanatiği bir insanım. Konya’mıza ve Türkiye’mize her alanda faydalı bir iş yapan,  Konya’nın hayrına uzaktan, yakından bir katkı sağlayan herkese müteşekkirim.

Bu noktada geçmişten günümüze bu meslekte görev yaptığım sürece gelmiş geçmiş vali, Belediye Başkanı ve Emniyet Müdürleri ile teşriki mesaimiz oldu. Birçokları ile dostluğumuz tartışılmaz ve güven içinde ilerledi.

Bunları her zaman sevgi ve saygı ile yad eder, ebediyete intikal edenlere Allah’tan rahmet, kalanlarında kulaklarını sevgi ve saygı ile çınlatırım.

Hadim ilçesinde meftun, ulema Hz. Hadimi’nin bir sözü vardır:

Kişi odurki vermelidir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser.

Ne anlamlı ve güzel söz değil mi?
Anlayan kimseler bu sözden çok ders alırlar diye düşünüyorum.

Geçen gün gururumuz, Konya’nın dünyaya açılan penceresi Konyaspor’un Süper Kupa’yı kazanması ve gazetemiz tarafından hazırlanan  ve birkaç gün içinde okuyucularımıza sunacağımız  yeni sezon fikstürü için   Vali Yakup Canbolat’ı ziyaret ettim. Valilik özel kalemde   Konya’da görev yapmış, onlarca valinin resmi ve ismi bulunmaktadır. Hemen hemen 3 te ikisini tanırım ve teşriki mesaimiz olmuştur. Konya üst düzey yöneticileriyle her zaman şanslıdır.

Yakup Canbolat göreve geldiği günden beri kendisiyle sevgi ve saygı çerçevesinde görüşmelerimiz, sohbetimiz olmuştur. Kendimde Konya’nın sorunlarını anlatırım. Vali Canbolat’ın görüşlerini alırım ve gerektiğinde de bu sütundan sizlerle paylaşırım. Tanıyabildiğim kadarıyla Vali Canbolat temiz, dürüst ve Konya’ya hizmet aşkı ile doludur. 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde meydanlara çıkan ilk yöneticilerdendir.

İsterseniz tarihin derinliklerine inerek bazı Konya Valilerinden bahsederek, bugünlere gelelim.

Hanefi Aytekin’in  yazdığı  ünlü Konya Valileri kitabına göre,

Cennet mekan Vali KAZIM müfit 1922 – 1925 Konya Valisi iken vefat etmiş, Musalla Mezarlığı Cennet Çukuru civarına defnedilmiş kabri bilinmemekte olup, yine Cennet Mekan İsmail İZZET BEY 1925 – 1932 Konya Valisi iken vefat etmiş, Konya halkı bu mümtaz insana yine Musalla Mezarlığı Cennet Çukuru şehitliği içinde bir özel Valiler Mezarlığı bölümü yapıp ilk Valiler Mezarlığının adı tarihe yazılmıştır. Sonrasında yine Konya Valilerinden Merhum Fuat TUKSAL da 1944 – 1945 Konya Valiliği görevinde iken vefat etmiş ve Konya VALİLER Kabristanına defni yapılmış ve Konya’nın ebedi konukları olmuşlardır.

Tabi ki bunların yanında bizimde tanıdığımız aklıma gelen  Atilla Vural, Ziyaettin Akbulut,  Ahmet Kayhan,  Necati Çetinkaya, İmparator Vali lakabıyla tanınan Kemal Katıtaş,  Utku Acun, Namık Günel, Muammer Erol, Aydın Nezih Doğan,

Konya halkı kendisine ve ülkemize hizmet eden gerek valileri, gerekse Emniyet Müdürlerini ve ordu komutanlarını her zaman kalbinde taşımış, onların isimlerinin yaşaması için okul, cadde ve benzeri yerlere isimlerini vererek  Konya’da yaşamalarını sağlamıştır. Tabi ki yukarıda isimlerini yazdığım valilerin dışında yine onlarca Vali Konya’dan gelip geçerken, gök kubbede hoş seda bırakanlar hep kalbimizde yaşmaktadırlar.

Halen görevde bulunan Vali Yakup Canbolat’tanönceki  ValiMuammer Erol’da kişiliği, efendiliği, nezaketi ve Konya’ya yapmak istediği hizmetlerle anılacaktır.

 

Konya kültürüne , Konyalıya hizmet verilmesine ve emeği geçecekleri gelecek nesiller elbet de hayırla yad edeceklerdir.

Halen görevde bulunan Vali Yakup Canbolat’da  yaklaşık iki yıla yakın zamandır görevini Konya’ya yakışır şekilde canla başla sürdürmekte, halkın içinde, seviyeli, ciddi ve ülkesine, milletine hizmet etmenin heyecanını sürdürmektedir. Haklının yanında, yanlışın karşısında, Konya’nın yatırımlarının takipçisi,  huzur kenti Konya’mızın isminin temiz tutulmasına ekibiyle azami titizliği göstermektedir. Devlet otoritesini en üst düzeyde tutarken, kimseyi de gereksiz yere kırıp- dökmemektedir.

Vali Canbolat’ın kısa geçmişinden de bahsedersek

1969 Alaca (Çorum) doğumlu olup, ilk ve orta eğitimini Alaca’da tamamladı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü kazandı. 1991 yılında mezun oldu. 1992 yılında Konya Valiliği Kaymakam adayı olarak Mülki İdare Amirliği mesleğine başladı. 1995 yılında kura çekerek Durağan (Sinop) Kaymakamlığına atandı. Sırasıyla Durağan (Sinop) (1995-1998), Yedisu (Bingöl) (1998-2000), Cumayeri (Düzce) (2000-2003), Kâhta (Adıyaman) Kaymakamlığı (2003-2005), Yozgat Vali Yardımcılığı (İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği) (2005-2007), Söğüt (Bilecik) Kaymakamlığı (2007-2009) görevlerinde bulundu. 2009-2014 yılları arasında İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı görevini yürüttü. Bakanlar Kurulunun 21.05.2014 tarih ve 6366 sayılı kararı ile Hakkâri Valiliği görevine atanmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum