Konya'da 1 haftada neler değişti? Konya'nın koronavirüs haritasında kırmızı bölgeler ne durumda?

Konya'da 1 haftada neler değişti? Konya'nın koronavirüs haritasında kırmızı bölgeler ne durumda?

Haftabaşında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Konya'nın beklediği kararı açıklamadı. Konya'da özellikle merkez ilçelerde vatandaşlar kısıtlamalara uymayınca Konya'nın yasağı kaldırılmadı. Konya'nın koronavirüs haritasında da önemli bir değişiklik olmadı

A+A-

Türkiye'de tüm hızıyla devam eden koronavirüs mücadelesinde vaka sayıları gün geçtikçe azalıyor. Pik noktası denilen nokta da geride kaldı ancak Konya, Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Sakarya, Samsun, Van, Zonguldak'ın yer aldığı toplamda 15 ilimizde kısıtlamalar devam ediyor.
Bu iller 16-17-18-19 Mayıs 2020 tarihlerinde sokağa çıkamayacaklar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta başında kabine toplantısı sonrası "16-17-18-19 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. 9 ilimiz için daha giriş-çıkış yasağını kaldırıyoruz. Bu iller Diyarbakır, Adana, Mardin, Trabzon, Ordu, Kahramanmaraş Şanlıurfa, Tekirdağ, Denizli" demişti.

Konya'da ve Türkiye genelinde 20 şehirde ise maske takma zorunlu hale getirildi. Kısıtlamaların kaldırılması bir yana Konya Valiliği mesai bitimine doğru yayınladığı hıfzıssıhha kararlarında şehir içinde maske takmanın zorunlu olduğunu ve takmayanlara idari para cezası verileceğini ilan etti.

Bazı internet sitelerinde vaka sayılarına ilişkin resmi makamların onaylamadığı rakamlar yer alıyor. Yetkili makamlar sayıların kendilerinden duyulmadığı sürece itibar edilmemesini istiyor.

Konya'da geçtiğimiz hafta hakimiyet.com tarafından hazırlanan koronavirüs risk haritasında kırmızı bölgelerin arttığı görülüyordu. Özellikle şehir merkezinde yoğunlaşan kırmızı işaretli bölgeler hafta biterken de farklı bir görüntü çizmedi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR? RİSKLİ ALANLAR NEYE GÖRE İŞARETLENİYOR?

Sağlık Bakanlığı'nın hazırlattığı koronavirüs risk haritasında yer alan uyarıda "Bu harita, tespit edilmiş koronavirüs hastalarının ve temaslı riskli kişilerin adreslerine göre oluşturulmuş yoğunluk haritasıdır. Noktasal veri içermemektedir" cümlelerine yer veriliyor.

KONYA'DA NERELERDE RİSK GÖRÜLÜYOR?

Konya'nın koronavirüs risk haritasında yine yoğunluk şehir merkezinde. Konya'nın kalabalık yerleri riskli alanların başını çekiyor. Şehrin en güvenli yerleri ise yerleşimin az olduğu bölgeler olarak görülüyor.

Bulaşı riskinin çok olduğu ve insan hareketinin sıklıkla yaşandığı Mevlana civarı, Mevlana Caddesi üzerinde bir bölge, Karatay Menzil Caddesi, Aydınlık'ta bir kaç bölge, Konya Emniyet Müdürlüğü, Kule Site civarı, Konya Yazır Mahallesi'nde bir kaç bölge, Konya Otogarı'na yakın bir bölge, Konya Stadyumu doğu cephesinde bir bölge, Hocacihan Mahallesi'nde işaretlenmiş 2 bölge, Meram Yaka-Hocafakih arasında bir bölge, Meram Eskiyol civarında bir bölge, Karaman Caddesi-Fetih Caddesi kesişiminde bir bölge, Meram sınırları içerisinde Aymanas Caddesi'nde bir kaç bölge kırmızıyla işaretlenmiş alanlar olarak göze çarpıyor.

Konya'da yeni alınan 4 günlük kısıtlamayla bulaşı risk haritasının ne duruma geleceği merak konusu haline gelirken Konya'nın hastanelerinin bulunduğu bölgelerde riskin az olduğu görülüyor.

Konya'nın ilk haftada risk haritası şu şekildeydi:

konya-risk-haritasi.jpg

konya-koronavirus-harita-001.jpg

koronavirus-harita-konya-001.jpg

Geçtiğimiz haftasonunda Konya'nın risk haritası ise şu şekildeydi:

ikinci-hafta.jpg

konya-harita-001.jpg

konya-koronavirus-001.jpg

vaka3-001.jpg

En son güncellemeye göre ise Konya'nın risk haritası şöyle:

15-mayis-konya-koronavirus-haritasi.jpg

15-mayis-konya-koronavirus-haritasi-2.jpg

15-mayis-konya-koronavirus-haritasi-3.jpg

15-mayis-konya-koronavirus-haritasi-4.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.