Konya’da bu bölgelere dikkat! Risk altında olabilirsiniz

Konya’da bu bölgelere dikkat! Risk altında olabilirsiniz

Türkiye’de devam eden koronavirüs mücadelesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her konuşmasında vatandaşların tedbiri elden bırakmaması husununun altını çiziyor. Vakaların arttığı bilinen Konya’da ise harita pek de iç açıcı değil.

A+A-

10 Mart 2020 tarihinden bu yana yaklaşık 110 gündür görülen koronavirüs vakaları nedeniyle alınan sokağa çıkma kısıtlamalarının tamamını gören Konya’da ayrıca kısıtlamanın uygulandığı tüm büyükşehirlerde vaka sayıları azalmış ve salgın büyük ölçüde kontrol altına alınmıştı.

KISITLAMALAR KALDIRILINCA

Türkiye’de son 3 haftadır kaldırılan kısıtlamalardan sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başta olmak üzere tüm yetkili makamlar Konya’da vaka sayısının arttığını teyit etmişti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay geçtiğimiz günlerde şehirde vaka sayısının 100’ün altında olduğunu bildirmiş ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da durumu teyit ederek “Son 3 günün ortalama vaka sayısı 40” diyerek Konyalı’nın yüreğine su serpmişti.

Hal böyle olunca Konya için tedbirlere sıklıkla uyulması için camilerden yapılan anonslar her vakit namazından hemen önce yankılanmaya devam ediyor.

KONYA’DA MASKE TAKMAK ZORUNLU

Konya’da geçtiğimiz haftalarda alınan kararla maske takılması zorunlu hale getirilmişti. Bu kararın ardından bazı ilçelerde kurallara uymayanlara 3 bin 150 lira para cezası uygulanıyordu. Son yapılan açıklamayla maske kuralına uymayanlara kesilecek cezanın 900 lira olduğu bildirildi.

UYGULAMA ÇOK İŞE YARIYOR

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan koronavirüs risk haritasında Konya’nın son durumu pek de iç açıcı bir görüntü vermedi.

Kırmızı yani yüksek riskli bölgelerinin sayısı artan Konya’da özellikle alışverişin ayrıca insan hareketinin fazlaca olduğu yerler en riskli olarak görünüyor.

KONYA’DA EN RİSKLİ YERLER NERELER?

Son günlerde ise orta riskli bölgelerin de riskli olarak işaretlendiği görülüyor. Hayat Eve Sığar uygulaması sayesinde vatandaşlar riskli bölgeleri kolaylıkla bulabiliyor.

MUSALLA MEZARLIĞI GÜNEY CEPHESİ: Konya şehir merkezinde son hafta itibariyle Ankara Caddesi üzerinde bulunan ve Feritpaşa Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Musalla Mezarlığı sınırında son iki haftadır bölgenin kırmızı olduğu görüldü.

ZAFER MEYDANI: İnsan trafiğinin fazla olduğu ve Konya’nın uğrak yerleri arasında olan Zafer Meydanı’nda birkaç bölgede kırmızıyla işaretlenmiş yerler de oldukça çarpıcı. Kültürpark’ın bir çok yerinde ise yine insan hareketine bağlı renk değişimleri de haritada yer aldı.

MUHACİR PAZARI ÇEVRESİ: Konyalı’nın alışkanlıkları arasında yer alan Muhacir Pazarı çevresinde görülen 2 kırmızı bölge ise bu bölgenin riskini ortaya koyuyor. Yine bu bölgenin devamında yer alan Eskigaraj çevresi de riskli bölgelerden.

KERKÜK CADDESİ BATI KESİMLERİ: Konya’nın kalabalık bölgelerinden olan Işıklar Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Büyükşehir Belediyesi, Maliye sınırından Eski Sanayi’ye kadar olan bölge ise Konya’nın kırmızı renklerle gösterilen en riskli bölgelerinden birisi konumunda bulunuyor.

MEVLANA MÜZESİ CİVARI: Konya’nın özellikle şehir dışından misafirlerinin uğrak yeri olan Mevlana Müzesi çevresinde devamında Aslanlıkışla Caddesi’yle Üçler Mezarlığı civarında azınlıkta olan bir kırmızı renkli bölge haritada görülen detaylardan. Ancak turizmin merkezi konumundaki Mevlana Müzesi çevresi yüksek risk taşıyor gibi görünmüyor.

MERAM KARATAY SINIRI: Meram’ın yeni cazibe merkezlerinden biri konumunda bulunan Ahmet Özcan Caddesi bağlantısında bulunan Uzun Harmanlar, Pirebi Caddesi, Çeçenistan Caddesi, Azerbaycan Caddesi-Meram Caddesi kesişiminde bulunan alanlarda da kırmızı bölgeler oldukça fazla.

Haritada Meram’ın yine güney kesimlerinde Harmancık’ın doğusunda Balaban Caddesi civarlarında 6 yüksek riskli bölge bulunuyor.

Meram’da kırmızı bölgeler Mehmet Aytaç Caddesi, Küçükkovanağzı Caddesi ve Hasanköy Caddesi civarlarında oldukça fazla.

Meram sınırları içerisinde bulunan Tapu Kadastro binasıyla tren garı civarı da yine kırmızıyla işaretli bölgelerden.

SELÇUKLU-KAMPÜS ARASI: Konya’nın en kalabalık ilçesi olan Selçuklu’da yine en kalabalık nüfusa sahip Yazır Mahallesi riskli bölgelerden birisi. İnsan hareketinin fazla olduğu Konya Otogarı, birkaç alışveriş merkeziyle pazar yerleri Selçuklu’nun en riskli bölgeleri arasında bulunuyor.

Yine Selçuklu’da Japon Parkı’nın komşu kesimleri ve civarı kırmızıyla işaretlenen bölgeler arasında. Bu bölgede insan hareketinin fazla yaşandığı bazı yerleşim yerleri de kırmızıyla işaretlenen yerlerin başını çekiyor.

Selçuklu sınırları içerisinde bulunan ve pandemi hastanelerinden birisi olan Beyhekim Devlet Hastanesi ise kırmızıyla işaretli değil. Ancak hastaneye sınır olan bazı toplu ulaşım aktarma merkezleri kırmızı renklerle işaretli durumda.

Risk haritasında Konya geneline bakıldığında kırmızı renkli bölgeler pek fazla görünmüyor. Ancak haritada detay görmek için yaklaşıldığında tüm riskli bölgeler en belirgin şekilde görülebiliyor.

koronavirus-risk-haritasi.jpg

risk2.jpg

risk3.jpg

risk4.jpg

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum