Konya’da düğün salonu sahiplerinden karara tepki!

Konya’da düğün salonu sahiplerinden karara tepki!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Konya’da düğün organizasyonlarına bazı kısıtlamalar getiren İl Hıfzıssıhha Kurulu kararına tepki gösteren düğün salon sahipleri ile düğün yapacak olan vatandaşlar Konya Valiliği önünde toplandı.

A+A-

COVID-19 vakaları artış gösterince Konya valiliği bünyesindeki İl Hıfzıssıhha Kurulu, risk grubunda bulunan 65 yaş üstü vatandaşları korumak için kısıtlama kararları aldı. Konya'da 65 yaş üstü vatandaşlara çeşitli kısıtlamalar uygulanacak. Ayrıca il genelinde düğünlere yönelik birtakım tedbirler de getirildi.

21.08.2020 tarihinden itibaren salon, sokak, köy ve kır düğünü gibi organizasyonların en fazla 50 kişilik ve nikah merasimi şeklinde düzenlenmesine, bu etkinliklerde mutlaka maske-mesafe-hijyen kurallarına uyumun sağlanmasına, ayrıca 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız ve 16 yaş altı vatandaşlarımızın (1. derece yakını olanlar hariç)  bu merasimlere katılmamasına, bu merasimlerin aynı gün içerisinde olacak şekilde saat 22:00’a kadar sonlandırılmasına ve en fazla 2 (iki) saat içerisinde bitirilmesine, düğün törenleriyle ilgili İl Pandemi Koordinasyon Kurulunca tavsiye niteliğinde kararlar alınmasına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Bu kararların son dakika belli olmasının hem kendilerini hem de düğün sahiplerini büyük mağdur ettiğini dile getiren düğün salonu işletmecisi Tayyar Atiker, “Bizler pandemi sürecinden dolayı sayılarımızda zaten dörtte bir gibi ciddi bir düşüş yaşadık. Konya’daki düğün salonları zaten geniş ve yüksek kapasiteli bu sebepten dolayı da mesafe kurallarına gayet rahat uyulabiliyor. Bizlerin bugün buradaki talebi bu yayınlanan genelge hakkında tekrar düzenlenme yapılması bizlerin ve düğün sahiplerinin mağduriyetlerinin giderilmesidir” dedi.  Oğlunu evlendirecek olan Haşim Fahri ise ‘Pandemi nedeni ile en az 5 yüz davetli çağıracağımız davetlilerin sayısını 150 kişiye kadar indirdik  ama alınan bu kararla şok olduk. 50 kişiden fazla katılmayacakmış. Önlemler tam anlamı ile alınsın yetkililer düğün sırasında denetleme yapsın kurallara uymayan düğünleri sonlandırsın biz buna razıyız. Fakat alınan bu 50 kişi kararı yanlış’ ifadelerini kullandı. Kalabalık valilikten bir yetkili ile görüşüp konunun tekrar ele alınacağı sözünü aldıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı ŞEYMA BIYIKLI

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.