Konya’da düğünlerle ilgili yeni karar da yayınlandı! Düğünler artık bu kurallara göre yapılacak

Konya’da düğünlerle ilgili yeni karar da yayınlandı! Düğünler artık bu kurallara göre yapılacak

Asker uğurlama törenlerinin yasaklandığı Konya’da Valilik ikinci açıklamayı yayınladı. İl Hıfzıssıhha Kurulu kararına göre Konya’da düğünler de kurallara göre yapılacak. Valilik internet sitesinde kurallar madde madde yayınlandı.

A+A-

Türkiye’de birçok ille birlikte asker uğurlama törenlerinin yasaklandığı Konya’da düğünlerle ilgili de bir düzenleme kararı alındı.

İl Hıfzıssıhha Kurulu kararında şu bilgilere yer verildi:

İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek bu kural ve tedbirler çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmesi sağlanmaktadır.

İçişleri Bakanlığının ilgi (a) Genelgeleri ile düğün salonlarının 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayabilecekleri kararı alınmış ve düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerde uyulması gereken esaslar bildirilmiş ve bahse konu etkinliklerin mümkün olan en kısa sürede tamamlanması gerektiği belirtilmişti.

Buna rağmen bazı yörelerde sokak veya köy düğünlerinin kına, gelin alma, konvoy oluşturma gibi faaliyetlerle üç güne kadar uzatıldığı, bu düğünlerde başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınması gereken tedbirlere yeterince riayet edilmediği ve toplum sağlığının riske atıldığı, bu nedenlere bağlı olarak bazı mahalle ve köylerin karantinaya alınmak zorunda kalındığı görülmektedir.

İçişleri Bakanlığının İlgi (b) 07.07.2020 tarih ve 10888 sayılı genelgelerine istinaden, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararın alınması gerekmektedir.

Bu kapsamda,

Köylerde ve/veya sokaklarda yapılan düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin süresinin aynı gün içerisinde kalacak şekilde en erken başlatılacağı ve en geç bitirileceği saatlerin Kaymakamlıklar tarafından İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenmesine,

Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.