Konya’da haftasonunda sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak mı?

Konya’da haftasonunda sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak mı?

Konya’da geçtiğimiz haftasonu adeta kâbus gibi geçti. Art arda yapılan açıklamaların ardından vatandaşlar da tedirgin hale geldi. Yetkili makamlar kurallara uyulması konularında açıklamalarını yinelerken akıllarda ise tek soru vardı.

A+A-

Konya’nın haftasonu gündemini allak bullak eden gelişmeler yaşanırken Pazartesi günü gün içinde yapılan açıklamalar şehirde havanın bir anda değişmesine neden oldu.

Haftasonunda Konya’da tüm hastanelerin pandemi hastanesi ilan edilmesinin ardından vatandaşlar vaka sayılarının üst seviyelere tırmandığı yönünde gelen açıklamaları takip etmeye başladı.

Pazartesi günü Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’ya rahatlatan açıklamayı yaptı. Başkan Altay, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

* Tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da hasta sayısında bir artış söz konusu ancak kriz oluşturacak bir yoğunluk yok.

* Son birkaç gündür Türkiye’deki vaka sayıları iki katına çıkınca şehrimizdeki hasta sayılarında da bir artış oldu.

* Konya’da vaka sayıları 100’ün altında.

* Organize Sanayi Bölgelerinde bazı fabrikaların kapatıldığı, karantinaya alındığı gibi söylentileri gerçeği yansıtmıyor.

* Bugüne kadar Konya’da karantinaya alınmış ya da kapatılan bir fabrika yok.

* Rakamlar bu hızla giderse bir kriz olma ihtimali de var.

* Şu an için Konya’yla ilgili herhangi bir kısıtlama söz konusu değil.

Başkan Altay yaptığı bu açıklamayla Konyalı’nın yüreğine su serpti ancak vatandaşların son derece dikkatli olmasını ve önlemlere uymalarını istedi.

Öte yandan Konya’da yaşayan kişilerde vakaların artması durumunda kısıtlamaların tekrar gelebileceğinin de sinyalini verdi.

SANAYİDE KORONAVİRÜSTEN DOLAYI KAPANAN FABRİKA VAR MI?

Konya'da son günlerde artan koronavirüs vakalarının ardından sosyal medyada bazı fabrikaların karantinaya alındığı yönünde paylaşımlar yapılmıştı. Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü de herhangi bir fabrikada kapanma veya karantinaya alınma durumunun olmadığını belirtti.

Kütükcü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

"Son dönemde Konya'da Covid-19 salgını dolayısıyla işyerlerinde yoğun kapatılmalar olduğu yönündeki iddialar doğruyu yansıtmıyor.

Evet, pozitif vakaların görüldüğü işyerleri var, ancak şu an için Konya'mızda komple karantina uygulanarak kapatılmış bir sanayi tesisi bulunmuyor.”

Her haftasonu kısıtlamasının ilk sinyallerini ise genel durum itibariyle Fahrettin Koca veriyordu. Koca, haftasonunda yaptığı iki paylaşımla sokağa çıkma kısıtlamasının sinyallerini vermişti. Bakan Koca geçen hafta yaptığı bir açıklamada “Kara göründü ama deniz dalgalı. Dikkat etmezsek dalga, bizi kıyıdan uzaklaştırır" açıklamasıyla adeta kesin uyarısını yinelemişti.

Türkiye'de koronavirüsle mücadelede normalleşme adımları Haziran başında atıldı. Durumu 'salgı bitti' şeklinde yorumlayanlar tedbirsiz davranarak vaka sayısında artışa neden oldu. 13 Haziran'daki verilerde vaka sayısının yeniden 1500 seviyesine yaklaştığı görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, durumu "Kara göründü ama deniz dalgalı" sözleriyle tanımlamıştı.

Bakan Koca 13 Haziran tarihli vaka sayısı paylaşımında “Vaka sayısındaki artış, tedbirlere uymayanları uyarıyor. Giderek, hepimizi” cümlelerine yer vermişti.

14 Haziran tarihli ilk paylaşımında ise Bakan Koca “Dünkü vaka tablomuz, salgının ciddiyetini koruduğu gerçeğiyle hepimizi yüzleştirdi. Geri adım atmayacak kadar güçlü ve tedbirlerde deneyimliyiz. Başladığımız gün, yarın için güven verici bir gün olsun” diyerek yeni günün tablosuna atıfta bulunmuş ve vaka sayısı paylaşımında “İyileşen hasta sayımız yeni vaka sayısının altına düştü. Yoğun bakıma ve solunum cihazına ihtiyaç artıyor: Hedeften uzaklaşıyoruz. En zayıf noktamız, TEDBİRSİZ iyimserlik. TEDBİRLİ İYİMSER olalım. Kontrollü Sosyal Hayat dönemine yarın tam olarak geçelim.” cümleleriyle sokağa çıkma yasağına doğru gidişin bu tablolara bağlı olduğunun sinyallerini vermişti.

VAKA SAYISI İYİLEŞEN SAYISINI GEÇERSE

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüste son rakamları değerlendirdiği 17 Nisan tarihinde günlük iyileşen hasta sayısının vaka sayısını geçmesi durumunda salgının kontrol altına alınacağını belirterek "Vaka sayısı sabit bir seyir izlerken, günlük iyileşen vaka sayısında bir artış var" cümlelerini kullanmıştı.

Bu açıklama üzerinden değerlendirildiğinde Konya’nın ve diğer illerin 20 Haziran ve 21 Haziran tarihlerinde haftasonunda sokağa çıkma kısıtlamasını önümüzdeki günlerin vaka sayıları ortaya koyacak gibi görünüyor.

Yeni haftaya 42 bin 32 testle başlandı. Bu testlerden bin 592 kişide koronavirüse rastlandı.

15 Haziran tarihinde Türkiye’de koronavirüsten iyileşenlerin sayısı ise 947 oldu. Vefat sayısı ise 18 olarak açıklandı.

SON HAFTADA VAKALAR NE DURUMDA?

Türkiye’de  7 Haziran tarihinden bir gün sonra yani 8 Haziran tarihinde yayınlanan koronavirüs tablosunda 39 bin 361 testten yalnızca 989 yeni vaka çıkmış aynı gün iyileşen hasta sayısı 3 bin 411 olarak bildirilmişti.

9 Haziran tarihinde de 8 Haziran’daki tablonun bir benzeri ortaya çıkmış ve 37 binden fazla testte 993 vaka ve 3 bin 218 taburcu edilen hasta vardı.

Yine 10 Haziran tarihinde yayınlanan tabloda da önceki 2 günün benzeri olan 36 bin 522 testten 922 vaka sayısı alınmış iyileşen sayısı ise 2 bin 241 olarak ilan edilmişti.

Bu tarihten hemen 1 gün sonra yani 11 Haziran’da ise tablo tepetaklak olmuş 49 bin testten 987 vaka sayısı alınarak iyileşen sayısı ise bin 21 olarak görülmüştü.

Bu gelişmenin ışığında Bilim Kurulu toplantısının hemen ardından İçişleri’ne verilen tavsiyeyle haftasonunda sokağa çıkma kısıtlaması ilan edilmiş ve sonraki süreç yaşanmıştı.

12 Haziran tarihinde ise Mehmet Ceyhan’ın söylediği seviyeye yakın bir seviye çıkmıştı. 41 bin 13 test sonucunda bin 195 vaka ve bin 242 iyileşen sayısı görülmüştü.

Haftasonunda yani 13 Haziran Cumartesi günü vaka sayıları iyileşen sayısına fark atarak 45 bin test sonucunda bin 459 vaka sayısına ulaşılmış ayrıca iyileşen sayısı da 985’te kalmıştı.

14 Haziran tarihinde de vaka sayıları iyileşen hasta sayısını sollayarak bin 562’ye bin 330 olarak karşımıza çıktı.

Dün, yani 15 Haziran tarihinde ise tablonun çok benzeri bir tablo ortaya çıkarak bin 592 vaka 947 iyileşen hasta olarak şekillendiği görüldü.

HATİCE KARAKUŞ | ÖZEL HABER

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.