Konya’da her yıl ortaya çıkan koku yine hortladı! Konya ne kokuyor? Kokunun kaynağı ne?

Konya’da her yıl ortaya çıkan koku yine hortladı! Konya ne kokuyor? Kokunun kaynağı ne?

Konya’da geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan koku yine ortaya çıktı. Halk kokunun kaynağını merak ediyor. Son 3 yıldır Konya’nın belli bölgelerinde daha sonraları ise tamamında ortaya çıkan koku hakkında yetkililerden açıklama bekleniyor.

A+A-

Konya yaz mevsimine iyiden iyiye girdi. Şehirde artan nüfus nedeniyle birçok yeni mahalle ortaya çıktı. Bazı vatandaşlar kokunun kaynağının su kullanımının azlığı olarak düşünüyor.

Ancak su kaynaklarında oldukça iyi durumda olduğu bildirilen Konya’nın uzun yıllar yetecek suyunun olduğu açıklanmıştı. Konya’da su kullanımı ise kurak mevsimlere rağmen oldukça iyi seviyelerde.

Konyalılar, dönem dönem artan, bazen hiç hissedilmeyen, kimi bölgelerde ise sürekli etkisini hissettiren kokunun kaynağını merak ediyor. 

Kimilerinin çöp, kimilerinin kanalizasyon, kimilerinin de gübre kokusu olduğunu söylediği bu kokular vatandaşı hem rahatsız ediyor hem de tedirgin. Yaz aylarında daha çok hissedilen bu kokuların kaynağı tam olarak açıklanmadı.

Geçtiğimiz yıllarda Konya’nın gündeminde uzun süre kalan kötü kokular için o dönemde Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği yapan şimdilerde Karatay Belediye Başkanı olan Hasan Kılca, “Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı şikâyetler üzerine konuyu incelemeye aldı, gerekli araştırmalar yapıldı.”

“Sabit ve mobil hava kalitesi ölçüm istasyonlarımız var. 28 ilçede ölçüm yapabilecek düzeydeyiz. Bu verilere de bakıldığı zaman bizim insan sağlığını etkileyecek üst düzeyde bir şey görmedik. Sorunun temelini tam olarak tespit edemedik. Aslım Bölgesinde bu tür şikâyetler geliyordu ama orası da 3 ay önce tamamen kaldırıldı ve üzeri örtüldü. Vatandaşlarımız rahat olsun, insan sağlığını etkileyecek herhangi bir şey yok” demişti.

Ancak vatandaşlardan her gün şikâyetler gelmeye devam ediyor.

KIŞIN DA ORTAYA ÇIKMIŞTI

Geçtiğimiz kış mevsiminde de ortaya çıkan ve vatandaşlar tarafından yine tepkiyle karşılanan kokuyla ilgili vatandaşlar sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla yetkililerden yardım istemişlerdi.

Vatandaşlar kötü kokudan dolayı dışarı çıkamadıklarını ve evlerinde camlarını dahi açamadıklarını belirtmişlerdi.

Konuyla ilgili konuşan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün kokunun sebebiyle ilgili araştırma yaptığını belirtmiş ancak yine bir sonuç çıkmamıştı.

>>KOKUNUN KAYNAĞI HİDROJEN SÜLFÜR MÜ?<<

Kokunun nereden kaynaklandığının bulunmaya çalışıldığını ifade eden Kılca o dönem “Konu daha çok Büyükşehir Belediyemiz ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün kontrolünde. Kokunun arıtmadan kaynaklandığını söyleyenler kadar, çevredeki fabrikalardan kaynaklandığını söyleyenler de var. Doğrusu tam olarak tespit edemedik” cümlelerine yer vermişti.

KOKUNUN KAYNAĞI DEPREM Mİ?

Bazı vatandaşlar kokunun kaynağını deprem olarak değerlendiriyor. Ancak Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nin internet sitesinde Konya’da kayıtlara geçen herhangi bir deprem görünmüyor.

ARITMA TESİSLERİNDEN Mİ GELİYOR

Yine o dönemde yani geçtiğimiz kış mevsiminde Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden (KOSKİ) yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verilmişti: “Cumartesi günü şehirde rahatsız edici bir koku oldu. Koku, Antalya Çevre Yolu ve Ankara Çevre Yolu’nda da alındı. Kokunun yayılım gösterdiği alan itibariyle Arıtma Tesisi kaynaklı olması mümkün değil. Özellikle son 2-3 ay içerisinde buna benzer 3-4 koku olayı daha yaşandı. Bu kokunun kanalizasyon ve arıtma kaynaklı olmadığı bilinmelidir. Tesisimizde az bir koku olduğu gerçeği de doğrudur. Fakat bu kokunun yayılım itibariyle şehre ulaşması imkansızdır”

DOĞALGAZ KAÇAĞI MI VAR?

Konya’da ortaya çıkan kokunun kaynağıyla ilgili doğalgaz dağıtım ve pazarlama şirketi Enerya’dan bilgi alan vatandaşlar kokuya doğalgazın neden olmadığını öğrendiler. Şimdi şehir kokunun kaynağını merak ediyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum