Konya’da koronavirüse en çok yakalanan yaş grubu belli oldu

Konya’da koronavirüse en çok yakalanan yaş grubu belli oldu

Vaka sayılarındaki artışta son günlerin en çok konuşulan kentlerinden biri olan Konya’da toplumsal hareketlilik vaka sayılarını tetiklediği düşünülüyor. Bu durumu ortaya çıkaran yaş grubu da Sağlık Bakanlığı’nın raporlarında net bir şekilde veriliyor.

A+A-

152 gündür Türkiye’de görülen koronavirüs salgınına karşı verilen mücadelede farklı bir evreye girildi. Virüse karşı Türkiye’nin uyguladığı ve başta Almanya ve son olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün onay verdiği ayrıca raporlar ışığında dünyada farklı ülkelerle paylaşılan tedavi yöntemleri ülkede sağlık sistemine güveni artırıyor. Ancak vatandaşların tedbirlere uymaması sağlık sisteminin elini bozuyor.

VAKALAR ARTIYOR BAKAN SUSMUYOR

Konya’da ve Türkiye’de son durumu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklarken isim vermekten çekinmiyor. Bakan Koca, zaman zaman durumu ironilerle anlatarak duyarlılığın artmasını hedefliyor. Bu durumlara aldırış etmeyen vatandaşlar da Bakan Koca’nın söylemlerini büyük ölçüde boşa çıkarmış oluyor.

VATANDAŞ BİR TÜRLÜ DİNLEMEK İSTEMİYOR

Bakan Koca son paylaşımında da çok çarpıcı bilgilere yer verdi. Ölüm sayılarının en çok olduğu ilk 5 ilden birinin Konya olduğunu vurgulayan Bakan Koca, ağır hasta sayılarının da arttığını bildirdi. Bu durum bile vatandaşı durduracak gibi görünmüyor.

TOPLUMSAL HAREKETLİLİĞİN OLDUĞU YAŞ GRUBU RİSK ALTINDA

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı raporlara göre virüse en çok yakalanan yaş grubunda değişiklik oldu. İlk başlarda 65-79 yaş aralığının en çok yakalandığı virüse son günlerde yaşanan artışla 25-49 yaş aralığının yakalandığı belirlendi. Bakanlığın sitesinde rakamlar ve oranlar şu şekilde verildi:

* Türkiye’de bildirilen tüm vakaların %48'i kadın, %52'si erkek.

* Tüm vakaların 16 bin 716’sı 15 yaş ve altı çocuklarda (%7,1), 32 bin 425’i 15-24 yaş arasında (%13,9).

* 115 bin 605’i 25-49 yaş grubunda (%49,4), 43 bin 354’ü 50-64 yaş arasında (%18,5).

* 19 bin 796’sı 65-79 yaş grubunda (%8,5) gerçekleşmiş olup 5.963’ü 80 yaş ve üzerinde (%2,5).

* Onaylanan vakaların içinde yaşı bilinmeyen sadece 1 vaka mevcut.

* Son 7 gün içinde, 100 bin kişiye düşen en yüksek yeni koronavirüs vaka sayısı 25-49 yaş grubundaki bireylerde görüldü.

KONYA’DA VAKA SAYILARI ARTIŞTA

Konya’nın içinde bulunduğu Batı Anadolu Bölgesi’nde vakalar artış hızını kesmedi. Son 1 haftada Konya’nın içinde bulunduğu bölgede Türkiye’nin 1 günlük ortalaması aşıldı. Zaman zaman en çok vaka artışının görüldüğü Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni bile sollayan bölgede yerel yönetimler de zaman zaman sokaklara inerek denetimlere katılıyor. Konya’da özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay yaptığı sosyal duyarlılık projeleriyle sürece katkı sağlamaya çalışıyor.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum