Konya’da Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlaması olmayacak! İşte ilk ipuçları

Konya’da Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlaması olmayacak! İşte ilk ipuçları

Çin’de ortaya çıkan ve 4 aydır Türk insanıyla birlikte yaşayan koronavirüs salgınında pik noktası çoktan geride kaldı ancak son veriler hiç de iç açıcı olarak görülmedi. Bu durum ise tekrar sokağa çıkma kısıtlamasını işaret etti.

A+A-

Dünyanın dev ülkelerine diz çöktüren ve merkez üssü Çin olduğu bilinen koronavirüs salgınında Türkiye 4 ayı geride bıraktı. Bu 4 ay içerisinde tüm kısıtlamaları gören Konya, Ramazan Bayramı ve arife gününde son kısıtlamasını yaşamıştı.

Vaka sayılarının arttığı bilinen Konya’da Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma söylentilerine son noktanın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bu hafta koyması bekleniyor. 

Ancak Konya’nın son durumu hakkında ilk ipuçları ise İstanbul’dan geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca neredeyse tüm açıklamalarında İstanbul’u ilk sırada Ankara’yı ikinci Konya’yı ise 3’üncü sırada gösteriyor.

Vaka sayılarını sürekli yükselttiği bilinen İstanbul, Ankara, Konya, Diyarbakır, Bursa, Gaziantep, Şanlıurfa’da alınan tedbirlere riayet edilmediğinin ortaya çıkmasının ardından Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlaması gündeme geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu hafta Bilim Kurulu Toplantısı’nın hemen ardından yine açıklama yapacağını geçtiğimiz haftaki toplantıda bildirmişti.

Konya ve diğer 7 il için ilk sinyal ise İstanbul Valiliği’nden geldi. İstanbul Valiliği, yayınladığı 01/07/2020 tarih ve 57522 sayılı yazısıyla Kurban Bayramı’nda ve öncesinde alınan tedbirlerle ilgili önemli ipuçları vermiş oldu.

Valilik yazısında Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunca "Kurban Bayramı ve Öncesinde Hayvan Satış Yerlerine Yönelik Alınması Gereken Önlemler" belirlenip Cumhurbaşkanlığınca hazırlanan "2020 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ"in 26 Haziran’da Resmi Gazete'de yayımlandığı hatırlatıldı.

İl ve İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından belirlenen kurban kesim yerlerinin günlük kesim kapasitesi bilgisinin 20 Temmuz  tarihine kadar kamuoyuna duyurulacağı belirtilen açıklamada, uygulanacak esaslara ilişkin şunlar aktarıldı:

"Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerlerin sorumluları kurban kesilecek her bir gün için oluşturacakları randevulu kesim bilgisini içeren listeyi kurban kesim yerinin girişinde ve görülebilecek şekilde asacaktır. Ayrıca kurban kesim yerlerinin işletmecileri tarafından her bir kişinin kurban kesim saatine ilişkin randevu bilgisi kurban kesim yerinden hizmet alacaklara SMS yoluyla bildirilecektir.

Kesim işlemlerinin bayramın ilk gününde yoğunlaşmaması için gerekli tedbirler alınacaktır. Kesim yerlerinde kesim yaptırmak isteyen kişilerin talepleri mümkün olduğunca bayramın üç gününe eşit sayıda randevu verilecek şekilde planlanacaktır.

Kurban kesim yerlerinin işletmecileri 30 Temmuz 2020 Arefe günü Kurban Bayramı'nın birinci günü için oluşturulan randevu bilgisini, 31 Temmuz 2020 tarihinde bayramın ikinci günü için oluşturulan randevu bilgisini, 1 Ağustos 2020 tarihinde bayramın üçüncü günü için oluşturulan randevu bilgisini İl/İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonuna bildirecektir.

Kesim yerlerine gelecek kişi sayısının mümkün olduğunca az olmasını sağlamak amacı ile hisse sahipleri dışında kimsenin kurban kesim yerlerine gitmemesi teşvik edilecektir.

Her kurban için hisse başına parçalama işi kurbanı kesen veya parçalama işlemi için görevlendirilen kasap/kurban kesim elemanları tarafından yapılacaktır.

Kurban sahiplerinin kurban kesim yerlerinde bir arada bulunarak parçalama işlemi yapmasına müsaade edilmeyecektir. Kurban sahipleri tarafından kurban parçalanacaksa en fazla üç kişinin maske ve 1,5 metrelik mesafe kurallarına uyarak parçalama işlemini yapmasına müsaade edilecektir.

Kurban kesim yeri olarak belirlenen yerler dışında çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak şekilde yol kenarları, park ve bahçeler, dere yatakları gibi yerlerde kurban kesilmesine kesinlikle müsaade edilmeyecektir."

TEDBİRLERE UYMAYANLARA CEZA

Açıklamada, genelge ile getirilen kurallar çerçevesinde denetimlerin yapılarak tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı bildirildi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.