Konya’da toplu ulaşımda belediye otobüslerinde kaç kişi ayakta olabilecek?

Konya’da toplu ulaşımda belediye otobüslerinde kaç kişi ayakta olabilecek?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan yeni kararlar gereğince toplu ulaşımda ayakta yolcu taşıma yasaklandı. Konya’da da konu hakkında alınan yeni kararlar resmen ilan edildi. İl Hıfzıssıhha Kurulu kararını yayınladı.

A+A-

Pazartesi günkü Kabine toplantısı sonrasında koronavirüs tedbirlerine yönelik yeni kararları duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu taşımada ayakta yolcu alınmasına müsaade edilmeyeceğini söyledi.

Konya İl Hıfzıssıhha Kurulu da kararla ilgili detayları Valiliğin internet sitesinde yayınladı. Alınan kararlar şu şekilde bildirildi:

MASKE TAKMAK ZORUNLU

Meskenler hariç olmak üzere, tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlarımıza istisnasız maske takma zorunluluğu getirilmiştir.

MİNİBÜSLERDE KOLTUK KAPASİTESİ

Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

OTOBÜS VE TRAMVAYDA AYAKTA YOLCU VAR

Bunların dışında kalan ve İlimizde toplu taşımada kullanılan; tramvay, körüklü ve solo otobüslerde ayakta yolcu taşınabileceği değerlendirilerek, güvenli mesafe kurallarına uymak ve maske kullanmak koşuluyla, tramvay, körüklü ve solo otobüslerde ruhsatlarında belirtilen ayakta yolcu taşıma kapasitesinin %50'si oranında yolcu alınabilecek;

Bu araçlarda ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha/tabela herkesin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle belirlenecektir.

MÜZİK YAYINLARINA KISITLAMA

Restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dâhil) hiçbir şartta izin verilmeyecektir. Kaymakamlarımızın koordinasyonunda kolluk birimleri ve yerel yönetimler bu konuda gerekli tüm tedbirleri alacaklardır.

DENETİMLER DEVAM EDECEK

Vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği yerler (pazaryerleri, sahiller vb.) ile kafe, restoran vb. yeme içme ve eğlence mekânlarında; Koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile İçişleri Bakanlığının ilgili Genelgeleriyle belirlenen kurallara ve alınan tedbirlere uyulması hususundaki denetimlerin süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına yönelik gerekli tedbirler Kaymakamlarımız tarafından alınacaktır.

CEZALAR UYGULANACAK AF EDİLMEYECEK

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere (işletmeler vb.) uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda Kaymakamlarımızca gerekli hassasiyet gösterilecektir.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.