Konyalı genç mühendisin büyük başarısı

Konyalı genç mühendisin büyük başarısı

Konya’da yaşayan 21 yaşındaki ziraat mühendisi genç kendi yaptığı toprak analizi sonucu kendisinin geliştirdiği gübreleme programı ile dünya nohut verim ortalamalarını geride bıraktı.

A+A-

Konya’nın Kadınhanı ilçesinde nohut tarımı yapan Ziraat mühendisi Fatih Kurt, Rhizobium bakteri aşılaması ve toprak analizi sonucu ve bitki isteklerine göre kendi hazırlamış olduğu gübreleme programı ile kuru tarım koşullarında 300kg nohut hasat ederek görülmemiş bir başarı yakaladı. son 5 yılın verilerine göre Kanada dekar başına 120, Amerika 150, Hindistan 160, kg hasat elde etti.

Türkiye ve Dünya’da nohut veriminde rekor kırdı

Türkiye’de kuru tarım ile en fazla dekarda 100 kg, Konya bölgesinde ise en yüksek 80 kg nohut hasatı yapılırken Ziraat Mühendisi Fatih Kurt kuru tarımda dekarda 300 kg almayı başararak nohutta alışılagelmişin dışına çıkarak aldığı bu verim ile Türkiye ve dünya nohut verim ortalamalarını geride bırakan Kurt kuru tarım çiftçisine umut oldu.

Dekarda 300 kilo nohut hasat etmeyi başaran Kurt bölge halkının dikkatlerini çekerek adından söz ettirmeyi başardı.

Ziraat Mühendisi Fatih Kurt  ‘Nohut ekeceğim tarladan önce toprak analizi alıp tarlayı ikiye böldüm. Bir tarafa nohut yetiştiricisinin yıllardır uyguladığı sadece mantar ilacı uygulanarak klasik yetiştiricilik uyguladım. Klasik yöntemle yapılan nohut hasadında dekarda 100 kiloya yakın verim aldım. Tarlanın diğer kısıma ise doğru zamanda doğru gübre ve ilaç mantığı ile hem Rhizobium bakteri aşılaması hemde toprak analizi sonucu kendimin hazırlamış olduğu gübreleme programını uyguladım. Yaptığım uygulama sayesinde nohut hasatında dekarda 300 kiloya ulaştım. Hasatta klasik yetiştiricilik yapılan yerde verim dekara 100kg iken, uygulama yapılan kısımda dekara 300kg verim alındı. Almış olduğumuz dekara 300kg verim Konya’da kuru koşullarda imkansız olarak görülürdü. Anlaşıldı ki doğru ve bilinçli tarım yaparak yüksek verim almak hayal değil’ dedi. ZAFER SAMANCI-KONYA

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.