Konya’nın koronavirüs risk haritasında dikkat çeken detaylar! Konya'da hangi bölgeler daha riskli?

Konya’nın koronavirüs risk haritasında dikkat çeken detaylar! Konya'da hangi bölgeler daha riskli?

Çin’in Wuhan eyaletinde başlayan ve Türkiye’de 10 Mart tarihinden bu yana görülen koronavirüs salgınında Konya 136 gün sonunda vakalarını en çok artıran illerden biri oldu. Konya’nın risk haritası da son durumu açıklar nitelikte.

A+A-

Türkiye’de 5 binden cana mal olan koronavirüs salgınında 136 gün geride kaldı. Bu süreçte 4 buçuk milyon kişiye test uygulandı. Bu testlerden de 220 binden fazla vaka ortaya çıktı. Ülkede 3 haneli devam eden vakaların ise en çok artış gösterdiği ilk 3 ilden bir tanesi Konya oldu.

BAŞKAN ALTAY KAMPANYA BAŞLATTI

Konya’da artan vakalar nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Koronaya Dur de isimli bir sosyal medya kampanyası başlatarak farkındalığı artırmak için çalışmalara girişti. Özellikle camilerden de yapılan anonslara ilave olarak faydalı bir çalışma olan bu kampanyanın büyük ölçüde farkındalığı artırması amaçlanıyor.

VAKALARIN ÇOĞU İSTANBUL’DA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki vakaların yüzde 46’sının İstanbul’da olduğunu bildirdi. Bakan Koca ayrıca vefat sayılarında da İstanbul’un yüzde 50,2’lik orana sahip olduğunu söyledi.

KONYA’YA İSTANBUL’DAN MI YAYILIYOR?

Geçtiğimiz günlerde Konya’da bazı bölgelerde çıkan vakaların İzmir ve İstanbul’dan gelen vatandaşlar yoluyla bulaştığı bildirilmişti. Bu durum da Normalleşme Süreci’nden hemen sonra gelişti.

KONYA’DA NERELER RİSKLİ?

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs risk haritasında kırmızı renkli alanların yine artışta olduğu görüldü. Halk hareketinin oldukça fazla olduğu bölümlerde risk haritasındaki kırmızı bağlantılı olarak uzuyor ve kesintisiz bir şekil alabiliyor.
Konya genelinde bankalar, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, turistik alanlar, otogarlar, yoğunluğun yaşandığı resmi kurumlar, parklar, bahçeler, sosyal alanlar haritada riski yüksek alanlar olarak dikkat çekiyor.

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ: Türkiye’de Normalleşme Süreci’yle birlikte tekrar hizmete açılan alışveriş merkezleri koronavirüs risk haritasında yüksek riskli yani kırmızı renkli alanlar olarak göze çarpıyor. Vatandaşların bu alanlarda fazla vakit geçirmemeleri ve önlemlerini almaları isteniyor.

MEZARLIKLAR: Konya’nın iki büyük mezarlığından Musalla ve Üçler Mezarlığı’nda risk haritası kırmızı renklerle işaretli. Ayrıca telefon uygulamasında riskli alan uyarısı da yapılıyor.

PARK VE BAHÇELER: Şehir insanının alışkanlıkları arasında yer alan ve Konyalı’nın rekreasyon alanlarından biri olan park ve bahçelerde zaman geçirmek isteyen vatandaşlar zaman zaman sosyal mesafe kuralını hiçe saydıkları alanların başını alması nedeniyle bu alanlar yüksek riskli olarak işaretlenmiş durumda.

MÜZELER VE TURİSTİK ALANLAR: Konya’nın en kalabalık ayrıca şehir dışı nüfusunu barındıran bölgelerinin başını çeken Mevlana Müzesi ve civarı riskin en fazla olduğu bölgelerden biri konumunda bulunuyor. Söz konusu bölge tek ve büyük bir noktayla riskli alan olarak işaretlenmiş.

OTOGARLAR: Konya’da Eski Garaj olarak tabir edilen ve özellikle ilçe mahallelerinden gelen nüfusun uğrak yerleri arasında olan bölgede kesintisiz biçimde kırmızı renkli alanlar mevcut. Konya’nın yerel nüfusunun ticaretinin çoğunluğunu karşılayan bölge riskli alanların ikinci en büyüğü.

Konya Otogarı ise haritada sarıdan kırmızıya geçiş yapan alanlardan biri olarak görünüyor.

Meram Belediyesi’nin bulunduğu alan ise büyük bir şekilde kırmızı renkli olduğu görülüyor. İnsan hareketinin fazla olduğu bu alan çevresinde yeşil renk ve içeri doğru kırmızıya doğru giden bir renkle gösteriliyor.

EN RİSKLİ ALAN: Konya’da kırmızı renkli bölgelerin en fazla olduğu bölgelerin başını Ankara Caddesi Musalla Mezarlığı sınırından Beyşehir Çevre Yolu’na kadar olan bölümü ve yine iş merkezleri bölümünden Eski Sanayi sınırına kadar dikdörtgen biçimindeki alan küçük kesintiler dışında en riskli alan olarak göze çarpıyor.

korona-risk-konya.jpg

konya-risk.jpg

risk3-002.jpg

risk4-001.jpg

risk5-001.jpg

risk6.jpg

risk7.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum