Konya’nın suç makinesi Chester Juall'a Amerika yolu gözüktü

Konya’nın suç makinesi Chester Juall'a Amerika yolu gözüktü

Amerikalı Chester Juall hakkında yaptığımız haberler etkisini gösterdi her fırsatta olay çıkaran Amerikalı Juall sınırdışı edilmek üzere Ankara Geri Gönderme Merkezi’ne gönderildi.

A+A-

Ardı ardına sansasyonel davranışları ile gündeme gelen ve Türkiye’de işlediği suçlar nedeni ile yurtdışı yasağı olan Amerikan vatandaşı Chester Juall, sınır dışı edilmek üzere Ankara GGM (Geri Gönderme Merkezi)’ye gönderildi.

2015 yılında kaldığı otelde, otel görevlisi kadına cinsel tacizde bulunmak suçuyla gözaltına alınan, odasında polis tarafından yapılan aramada bomba yapımında kullanılan malzemeler ile şifre olduğu düşünülen içinde İstanbul’da bazı bölgelerin haritası ile kümeleştirilmiş rakamların bulunduğu çok sayıda notun yer aldığı bir defter bulunan Amerikalı Chester Juall çıkarıldığı mahkemece 7 Yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

2016 yılında yurtdışı yasağı konularak serbest bırakılan 60 yaşındaki Chester Juall geçtiğimiz yıl Mart ayında bu kez Konya’da ortaya çıktı. Mevlana müzesi yakınlarında kaldığı otelden gelen bir şikâyetle harekete geçen Konya polisi Juall’i odasında bilgisayar malzemeleri kırarken yakaladı.

Juall, polis tarafından gözaltına alındı. Öte yandan Juall’in odasında yapılan aramada yanmış dijital malzemeler bulunduğu iddia edildi. Chester Juall alınan ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı. Nisan ayında Konya’da bir kez daha ortaya çıkan Amerikalı Juall bu kez Konya Altınapa baraj göletine renkli balıklar bıraktığı iddiası ile polis tarafından gözaltına alındı. Juall ifadesinde gölete balık bıraktığını itiraf ederken ‘Onları özgürlüğüne kavuşturdum’ demişti. 

Hakkında yurtdışı yasağı bulunan Juall için Konya İl Tarım Müdürlüğü tarafından Tarım bakanlığına bir rapor hazırlandığı ve hazırlanan raporda Juall’in gölete balık bırakmasının ekolojik denge açısından son derece sakıncalı olduğu vurgusu yapıldı. Tarım Bakanlığı harekete geçerek İçişleri Bakanlığına şahsın Türkiye’de huzuru bozacak, insanları paniğe itecek davranışları nedeni ile tehlikeli bir durumda olduğu ifade edilerek Juall’in sınırdışı edilmesinin toplum huzuru ve güveni açısından olumlu olacağı görüşü belirtildi. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı talimatı ile Göç idaresi Genel Müdürlüğüne bağlı Konya İl göç idaresine gelen talimatla Chester Juall Konya’da kaldığı otelde polis tarafından gözaltına alınarak Ankara Geri Gönderme Merkezine alındı.

İlgili Bakanlık ve kurumlar arasında yapılan resmi yazışmaların ardından Chester Juall’in yurtdışı yasağının kaldırılmasına ilişkin çalışmaların başladığı öğrenildi. Halen Ankara Geri Gönderme merkezinde tutulan Juall’in işlemlerin tamamlanmasının ardından yurtdışı yasağının kaldırılmasıyla önümüzdeki haftasonu sınır dışı edileceği öğrenildi.

Öte yandan Konya Büyükşehir Belediyesinin Juall’in baraj göletine renkli balıklar bırakmasının ardından harekete geçtiği ve sınır güvenliğinde kullanılan son sistem gece görüşlü ve uzun mesafeli kamera sistemleri firması ile görüştüğü öğrenildi. Konya Büyükşehir belediyesi yetkililerinin firma ile görüşmelerinin halen devam ettiği ve kısa sürede sonuç alınarak sınır güvenliğinde kullanılan kamera sisteminin bu yıl içinde baraj göletine kurulacağı iddia edildi.

ZAFER SAMANCI-ÖZEL HABER

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.