Konya'ya kısıtlamalar yine gelebilir! Rakamlar sinyal veriyor

Konya'ya kısıtlamalar yine gelebilir! Rakamlar sinyal veriyor

10 Mart tarihinden bu yana Türkiye’de devam eden koronavirüs salgınında riskli bölgeleri oldukça az olan Konya’da son dönemlerin en kritik zamanları şehri ele geçirmiş görünüyor. Risk haritasında hemen hemen her bölge yüksek riskli olarak işaretlendi.

A+A-

Son günlerde koronavirüs vakalarının en çok arttığı 3’üncü il olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından sürekli bahsedilen Konya’da vatandaşların duyarsız tavırları vakaların tetiklenerek artmasına yol açıyor.

TEDBİRLERE UYULMUYOR MU?

Türkiye’de Normalleşme Süreci’yle birlikte alınan kararlar gereği kurallara bağlı olan düğünlerde verilen görüntüler, toplu ulaşımda temasın artması, turizm sezonu ve ardından özel günler nedeniyle ziyaretlerin artması geleneklerine bağlı yurt insanını tedbirlerden uzaklaştırdığı görülüyor. Resmi makamlar da bu durumu sürekli ele alıyor ancak vatandaşlar yine bildiğini okuyor.

VAKA SAYILARI NE DURUMDA?

Bakan Fahrettin Koca, son hafta itibariyle şehir ismi vererek paylaşım yapmadı. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı koronavirüs raporlarında detaylı bilgiler yer alıyor. Raporlarda Konya’nın içinde bulunduğu Batı Anadolu Bölgesi’nde hastaneye yatan hastaların 3 Ağustos-9 Ağustos tarihleri arasında önceki 7 güne oranla yüzde 11’lik bir artış görüldü ve söz konusu tarihler arasında 384 kişinin daha hastaneye yatışı yapıldığı görüldü.

Sağlık Bakanlığı’nın raporlarına göre son 3 Ağustos-9 Ağustos tarihleri arasında Konya’da her 100 bin kişiden 23’ü virüse yakalandı. Buna göre 2 milyon 206 bin nüfusu olan Konya’da söz konusu tarihler arasında 506 vaka ortaya çıktı. Her vakanın 14 gün karantina süresi göz önünde bulundurulursa Konya’daki vaka sayısı da 2 haftalık süreçte hesaplanabiliyor.

VAKA SAYILARI GİZLENİYOR MU?

İYİ Parti Konya İl Başkanı Gökhan Tozoğlu kendine ait sosyal medya sayfasında yaptığı paylaşımda vaka sayılarının gizlendiğini iddia etti. Tozoğlu paylaşımında şu cümleleri kullandı:

* Sağlık Bakanlığı her gün COVID-19 kapsamında birtakım sayılar açıklıyor, vefat sayıları oldukça az.

* Ancak bizler sosyal medya sayfamızı açar açmaz her gün neredeyse onlarca ölüm haberi alıyoruz. Kimisi annesini, babasını, kimisi arkadaşını veya bir tanıdığını kaybetmiş başsağlığı mesajı yayınlıyor.

* Elbette insanoğlu ölümlüdür. Her nefis ölümü tadacaktır. Ancak geçtiğimiz yıllarda her gün bu kadar ölüm haberi almıyorduk.

* Burada devlete önemli bir görev düşüyor. Milletin aklıyla alay etmeden gerçekler ne ise milletimizle paylaşmak gerekiyor. Aksi halde ülkemizin gidişatı salgının başındaki İngiltere'den, İtalya'dan daha kötü bir noktaya ilerliyor.

* Artık hastaneler çoğu insanımıza test yapmıyor. Başka başka teşhisler koyup evlerine yolluyor. Sağlık Bakanlığı da her gün birtakım rakamlarla milletin aklıyla alay ediyor. Ülkemizin insanına yazık oluyor.

VEKİL ŞAHİN NELER SÖYLEMİŞTİ?

AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’un Antalya’dan hasta getirildiği ve Konya’daki vaka sayılarının fazla olduğu sözlerine "Vatandaşlarımızın sağlığı üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışıyor ve yalan söyleyerek kamuoyunu aldatıyorsunuz. Bir milletvekilisiniz ve iddianızı ispatlamanızı istiyoruz. Antalya'dan geldiğini iddia ettiğiniz hastalar kimlermiş?" cevabını vermişti.

KONYA’YA KISITLAMALAR GELİR Mİ?

Türkiye’de bazı illerde 65 yaş ve üstü vatandaşlar için yeni düzenlemeler yapıldı. Konya’da ise maske takmak zorunlu. Sosyal mesafe kuralına uymayan ve maske takmayan yüzlerce vatandaşa ise cezalar yazıldı. Ekipler sık sık denetimlerle hem vatandaşları uyarıyor hem de kurallara uymayanlara cezai işlemlerine devam ediyor.

Koronavirüs arası nedeniyle geç başlayan turizm sezonunu kaçırmayan yurt insanı tatil yörelerinde sergilediği görüntülerle vakaların artışının en açık göstergesi konumundaydı. Ayrıca düğünler ve asker uğurlama gibi toplu organizasyonlarda bazı kurallar getirildi. Buna rağmen vatandaşlar bu kuralları da hiçe saydı.

Yaklaşan sonbaharda her sene yaşanan grip vakalarından ayırt edilmesi zor olan koronavirüs vakaları nedeniyle sonbaharın hemen başında düğünlerin sona erdirilerek tekrar haftasonu kısıtlaması gündeme gelebilir.

AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada kısıtlamalarla ilgili “Sizlerden bizlere kendi sağlığınız için yardımcı olmanızı rica ediyorum. Aksi takdirde devlet olarak ne kadar önlem alırsak alalım bunların bir önemi olmayacak” cümlelerini kullanmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.