1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Konya’yı Bekleyen
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’yı Bekleyen

A+A-

Konya gerek coğrafya olarak, gerekse geçmişinden gelen misyonu olarak büyük bir kent.
Büyük ketlerin sıkıntıları da bugün de yarında büyük olur.
Kent yöneticileri bunu görmeli ve sıkıntılar gelmeden, bunların tedbirlerini almalıdır. Yoksa yarınları göremez isek, ufkumuz geleceğe yönelik olarak yetersiz ise gelecekte sıkıntıları ya çocuklarımız, ya da bizden sonra gelecek torunlarımız çeker.
Konya’nın bazı çevrelerce beğenilmeyen yönü olsa da, kentimizin bir başka olumlu imajı var.
Bu imaj temiz kent,
Olaysız kent,
Huzur kenti olmasıdır.
Konya’mızda 4, gelecekte 5 üniversite olacak. Bunlar kolay şeyler değil. Bırakınız öğretim kadrosunu yüz binleri aşan öğrenci potansiyelinin ihtiyacı bitmez.
Konya’mız merkezi yöntemlerle ve merkezi yerlerle inşa etmeye, idare etmeye kalkışmak geleceği görmemek, ya da ihmal etmektir. Günü kurtarma adına yapılan şehircilik çalışmaları bir gün bu şehri yaşanmaz hale getirebilir.
Konya’da geçmişten bugüne kadar, belki yakın geçmişte bir değişim olsa da kent merkezini Alâeddin etrafında kilitlemişizdir.
Yeni yeni bölgesel yönetim merkezleri gelişse de yetersiz kalmaktadır. İnsanlar yerel anlamda hemen yaşadığı merkez ilçelerde tüm ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Böylece ekonomik anlamda da tasarruf yapılır, kalkınma anlamında da bu çalışmanın faydası olur, şehircilik anlamında da modern ve gürültüsüz bir yaşam olur.
Belki bugün Selçukluda bu görüntü azda olsa var. Ancak yetersizdir. Ulaşım master planı yeniden gözden geçirilmelidir. Bu günlerde hepimiz yaşamaktayız. Sabah ve akşam saatlerinde birçok ana arterde trafik sıkışıklığı yaşanmaktadır. Konya kent merkezinde dişe dokunacak bir yol ve ana arter çalışması yapılmıyor. Kaldırımlar, tretuarlar yaz-boz tahtası gibi. Boyalama, cılalama göz boyamaya dönüşüyor. Çevre yol yapımı yılan hikâyesine döndü ve bir türlü bitirilmiyor.
Yollarımızın genişliği yetersiz kalıyor. Konya’da yol yapımının çok daha kolay olabileceğini diğer illere göre düşünmekteyim. Bunu belediye başkanlarımız görmelidir. Bağıra bağıra gelen bir sıkıntı çok kısa zamanda kendisini gösterecektir.
Huzurlu kent olmasının bir başka olumlu yönü de Emniyetin çalışmasıdır. Ancak tabi ki, 2 milyonu aşan bir kentte yaşıyoruz. Münferit polisiye olaylar olacaktır. İnsanlar trafik kurallarına uymalıdır. Bugün Aydınlık- Otogar arasında uygulanan TEDES uygulaması ile geçen yıl yaşanan trafik ve ölümlü kazalar nerede ise yok edilmiştir. Bir canın, malın telef edilmemesi, korunmasının ne demek olduğunu düşünebiliyor muyuz. Emniyet Müdürlüğümüz operasyonları, halkımızı tedirgin etmede asgari ölçüde tutmak için çalışmaktadır. Biz bize konuşacaksak, Konya öyle de huzur kenti değildir. Narkotik, sigara kaçakçılığı, fuhuş, hırsızlık konusunda birçok büyük ille aynı seviyededir. Bunlar halkı çok tedirgin etmiyorsa bunun en büyük nedeni Emniyet güçlerimizin çalışmasındadır. Burada vatandaşlarımızın Emniyet güçlerine yardımcı olmasının da payının büyük olduğu bildiriliyor.
Bugün Konya’mızda 582 bin 265 araç trafiktedir. 2011 yılında il merkezindeki araç sayısı 320 civarında iken, ilçelerle genel toplam 529 bindir. Bir önceki yıla göre yüzde 7.17 dir.
Bu artış sürmektedir. 2012 yılında il merkezinde rakam 564 bine ulaşmış, 2013 yılının ilk 10 ayında ise il bazında 582 bin 265 arac trafiktedir. Ancak artış oranı düşmüş ve yüzde 2.89 a gerilemiştir.
Bütün bunlar göstermektedir ki, trafik Konya’da gelecek için büyük sorundur. Bu sorunu bu günden görmez isek, yarın Konya’nın da bir İstanbul, bir Ankara ve diğer büyük şehirlerde yaşanan sıkıntılarını yaşamaya hazır olmalıyız.
Yazımızı bir seçim fıkrası ile noktalayalım.
Dünya kadar para harcadığı halde listeye giremeyen adaya soruyorlar:
“Durum nasıl?”
“Lanet olsun, bir da bu partinin önünden bile geçmeyeceğim…”
Aradan 4 yıl geçiyor, bakıyorlar ki, bizimki yeniden adaylığa soyunmuş.
“Ne oldu “ diyorlar?
“Ne olsun, hastalık!”
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.