Koronavirüs salgınına rağmen Antalya istediğini almış gibi görünüyor

Koronavirüs salgınına rağmen Antalya istediğini almış gibi görünüyor

Küresel salgının etkilerini iliklerine kadar hisseden Antalya ve diğer turizm kentleri Normalleşme Süreci’yle birlikte sezon telafisi yapmış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da son durumu yaptığı açıklamada ortaya koydu.

A+A-

Türkiye’de ikinci pik noktasını yaptığı açıklanan koronavirüs salgınıyla birlikte ülke ekonomisi tüm dünya devletlerinde olduğu gibi büyük yara aldı. Duran ekonomik faaliyetler, yaşanan üretim düşüşü ve ülkeler arası ticaretin fetret devrini yaşaması, bazı ülkelerde tırmanan işsizlik rakamları dünyanın eşzamanlı bir krize sürüklenmesine neden oldu.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de yaşanan güzel ekonomik gelişmeler yükselen döviz kuru, düşen ihracat rakamları ve ekonominin küçülmesi gibi olaylar da durumun sağlaması olarak kendini gösterdi.

Artan vaka artışlarına rağmen iç ve dış kaynaklı turizm hareketliliği turizm kentlerinin nefes almasında büyük rol oynadı. Düşen üretim ve ihracat rakamlarının da yükünü sırtına alan turizm sektörü Normalleşme Süreci’ne iyi hazırlandı.

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlere en iyi şekilde kendini hazırlayan Antalya’nın bu durumu koronavirüs risk haritasında kendini gösterdi.

Sosyal mesafe, hijyen ve diğer konuları iyi analiz eden turizm işletmeleri kendi bünyelerinde salgın yönetimini iyi yapınca bunun karşılığını kısa zamanda almış oldu.

Türkiye’de en çok güvenilir turizm işletmesi belgesini elinde bulunduran Antalya’da Kurban Bayramı’nda verilen görüntüler Antalya’nın koronavirüsün buluşma noktası olarak anılmasına yol açmıştı.

Son gelen ve paylaşılan verilerde ise salgının Türkiye’de yayılmasının sebebinin yüzde 40’tan fazla payla en çok vakaya sahip olan İstanbul olduğu bildirilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası ulusa sesleniş konuşmasında birçok konuya eğilerek “Ülkemiz için oldukça önemli bir istihdam ve gelir kaynağı olan bu sektörün kısmen de olsa sezonu kurtarabilmesi için gerçekten çok gayret gösterdik. Yaptığımız görüşmeler ve kurduğumuz sistem sayesinde dün itibarıyla 10 milyon turist rakamını geride bırakmayı başardığımız ortada. İnşallah yılsonuna kadar bu rakamı çok daha yüksek seviyelere çıkartacağız” sözleriyle turizmdeki son durumu da resmen açıklamış oldu.

Türkiye’de 2019 yılında ise tüm zamanların rekoru kırılmış ve 52 milyon ziyaretçi rakamı yakalanmıştı. Bu seneden en az 2 ay önce başlayan 2019 sezonunda gelen turistler 34 milyar 520 milyon 332 bin dolar gelir getirmişti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum