Kredi faizlerinin yükselmesi konut satışlarını durdurdu

Kredi faizlerinin yükselmesi konut satışlarını durdurdu

Haziran ayı itibariyle birçok sektörde normalleşme adımlarının atıldığını kaydeden Tekin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Tekin, inşaat sektörünün eski gücünü kazanarak piyasaları biran önce canlandırması gerektiğini kaydetti. 

A+A-

Haziran ayı itibariyle birçok sektörde normalleşme adımlarının atıldığını kaydeden Tekin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Tekin, özellikle son 10 yıla damgasını vuran inşaat sektörünün tekrar eski gücünü kazanarak piyasaları biran önce canlandırması gerektiğini kaydetti. 

İnşaat sektörü ile ilgili açıklamalardan bulunan Başkan Tekin, son bir kaç yılda yaşanan ekonomik sıkıntının en çok müteahhitleri etkilediğini ifade etti.

Ekonomik sorunların yanı sıra tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de kendini iyiden iyiye hissettiren Covid-19 salgınının birçok sektöre olduğu gibi inşaat sektörüne de ağır darbe vurduğuna dikkat çeken Tekin şöyle devam etti;

“Pandemi süreci inşaat sektörünün yaşadığı zorlukların adeta tuzu biberi oldu. Yaklaşık 100 kalemi bünyesinde barındıran sektörümüz piyasaların da umut kapısıdır. Yükselen sadece inşaatlar değil insanların da umutlarıdır.

Haziran ayı başlarında normalleşme adımları atan ülkemiz, özellikle kredi faiz oranlarının düşürülmesi ile bir an önce toparlanma sürecine girmişti. Sektörümüz tekrar hareketlenmeye başlamış, talepler artmıştı. Tabiki sektörümüzdeki hareketlilik iç piyasayıda canlandırmıştı. Bu canlılık bizleri tekrar heyecanlandırmış ve hedeflerimizi yükseltmeye itmişti.

Maalesef ki son günlerde küresel ekonomik krizin etkileri yine piyasaları alt üst etmeye yetti. Artan döviz kurları, kredi oranlarının yükselmesine sebep oldu. Umuyoruz ki Merkez Bankası başta olmak üzere tüm kamu ve özel bankalar kredi notlarında bir düzenleme yaparak kredi faiz oranlarını düşürür ve sektöre can suyu olur.”

ŞENGÜL GÜRBÜZ

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.