Ahmet Turan

Ahmet Turan

KRİZ YÖNETİMİ

A+A-

Selçuk Öztürk’ün yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Konya Ticaret Odası’nın kütüphanemize kazandırdığı eserlere bir yenisi daha eklendi. Kısa süre önce okuyucusuyla buluşan unutulmaya yüz tutmuş mesleklerle ilgili ansiklopedik bilgilerle dolu eserin ardından ‘Konya Ticaret Tarihi’ kitabı da kütüphanelerdeki yerini aldı.
KTO tarafından hazırlanan eserler araştırmacı basın mensupları ve Konya tarihi ile kültürü hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere en güzel yardımcı kaynak olarak hizmet vermektedir.
Yazının başlığı ile KTO’nun hazırladığı eserler arasında nasıl bir bağ kuruluyor diyenler olabilir.
Yıllar önce kitap satışı yapan bir Sahaf’ın hikayesini bilirsiniz. 
Dükkanının önü kitap dolu olan sahaf akşam eve gideceği esnada bir müşteri yanına yaklaşır ve şöyle der.
Efendi, dükkanın önü kitap dolu. Ve siz bunları içeriye koymadan kapatıp gidiyorsunuz. Bir zarar veren olur diye, hiç korkmuyor musunuz?
Sahaf’ın cevabı şöyle.
Kardeşim :  Normal düşünmeyen insan bile, kitaba zarar vermez. Kitap okuyan ise kimseye zarar vermez.
Kısa zaman içerisinde yaşanan kur baskısının ardından faiz artışı ve enflasyonun piyasayı kasıp kavurduğu bugünlerde TOBB Başkan Vekili ve Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk’ün sanayici ve iş adamlarıyla sık sık yaptığı toplantılar sonucu fabrikaların çarklarını döndürerek kriz çığırtkanlarına nasıl ders verdiğini Konya’nın Eylül ayı ihracat rakamlarındaki olumlu artışıyla gördük.
Olumsuz havayı kenarda seyredip ‘Laf üretme’ yerine çok zor şartlara rağmen iş üreterek krize meydan okuyan anlayışın Konya tarihinde var olduğunu bu eserlerde görüyoruz. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerindeki esnaflar ve ticaret erbabı hakkında bilinmeyenlerin yer aldığı Konya Ticaret Kitabı’nda Selçuk Öztürk’ün şu sözleri dikkatimi çekti.
“KTO’nun hazırladığı her yeni özel sayıda işlenmemiş konuları ele alıyoruz. Ancak 1900’lü yıllarda başlayan savaş ve buhran dönemlerinde arşivlere yeterince sahip çıkılamadığından maalesef bir çok bilgi ve belge kaybolmuş. Bilinçsiz bir şekilde yok edilmiş. Bulabildiğimiz bilgi ve belgeleri bu eserde sizlere ulaştırmayı başardık.”
Tarihi bilgi ve belgelerin yok edilmesi veya sahip çıkılamaması da kültürel bir krizdir. Geçmiş zamana dair bir konu hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yapmak istediğinizde bulamadığınız bir kaynak kültürel krizi oluşturmaz mı?
KTO yönetimi şehrimizde hem ekonomik krizi, hem de kültürel krizi en başarılı şekilde yönetmeyi göstermiştir. Bu eserlerde bu başarıları gelecek nesillere aktaracak değerli bir hazinedir.
Bunu paylaşmak istedim.

Önceki ve Sonraki Yazılar