1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. KRİZ YÖNETMEK …
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

KRİZ YÖNETMEK …

A+A-

Önce  ilimizin yöneticilerine teşekkür ederek yazıma başlamak istiyorum.

Başta valimiz C. Orhan Toprak olmak üzere, Emniyet Müdürümüz Mustafa Aydın, Belediye Başkanlarımıza ve krizi yönetenlere teşekkür ediyorum.

Yaşımız 70 doğru adım attı. Kendimizi bildik bileli böylesi dünyayı saran bir kriz görmedik. Öyle ki,teknolojide  ileri olduklarını sanan ülkeler bile bizim ülkede yapılan mücadele kadar eksiklerine rağmen başarılı olamazken, özellikle Konya’ya bakarsak ülkemizde bu noktada sıkıntılı ilerlerin başında gelmesine rağmen  yerel yöneticilerimizin aldığı tedbirlerle  Konya’mızda çok büyük bir sıkıntı yaşanmamaktadır.Dilerim bundan sonra da böyle gider.

Tabi ki,kriz yönetmek kolay değildir. Kriz ki,ne kriz.Tüm dünyayı sarmış,bir çok vakalar ölümle sonuçlanmaktadır. ABD,İngiltere, Fransa,İtalya krizin önüne bile geçemezken,biz her şeye rağmen yine de iyi durumdayız.

Burada en büyük çalışma ve çabayı Sağlık bakanı Fahrettin Koca ve sağlık çalışanlarıdır. Onlara ayrıca teşekkür etmek gerekir. Onların hakkını devletimiz vermelidir.Kuru teşekkürlekalmamalıdır.

Geçen akşam Valimiz C.Orhan Toprak ile görüştüm. Sağ olsun çalışmalarla ilgili bilgi verdi ve Konya’nın iyi gittiği belirtti. Vali Toprak”  İçişleri Bakanlığımızın ve Sağlık Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnsanların isteklerine hayır dememek için çalışıyor, ihtiyaçlarını risk alarak karşılıyoruz. Burada en büyük güvencemiz devletimiz ve hükümetimizdir. Bizi rahatlatan ise bölgenin insanı olarak genellikle kurallara uyulmasıdır. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” Dedi.

Türkiye’de Kurtuluş Savaşı dahil hiçbir şekilde böylesi bir kriz yaşanmamıştır.

 Bu kriz bir başkadır. Sağlık olmaz ise hiçbir şeyin anlamı yoktur ve krizle başa çıkılamaz. Sağlığımızı korumak için uyarıları dikkate almamız gerekir.

Korona Virüsü aynı zamanda çok sıkıntılı  ve olan ekonomik krizi de büyütmüştür. 

Ulaşımda, yaşamda ve hatta insanlar arasında yaklaşmada, dostlar arasında hoş-beşte, evinde bile çoluk-çocuk arasında yakınlaşmada, eğitim ve öğretimde kriz doğurmuştur.

Velhasıl ulaşımda, istihdamda, üretimde, eğitimde, sosyal hayatta, sporda kriz yaşamaktayız.

Türkiye’yi bilmiyorum ama,Konya’da bir çok işyeri,küçük işletmeler,büyük işletmeler kapalı durumda ve bunların çalışanlarının büyük bölümü ise  sıkıntı çekmektedir. Devletin verdiği destek ise ya yetersiz, ya da ulaşılmada bazı merhaleler vardır. Bunları daha kolay hale getirmek gerekir.

Yine halkımızın büyük ölçüde kurallara duyarlılığı vardır. Güvenlik güçleri,belediye’de çalışanlar,temizlik işçileri can siper hane  cadde ve sokakları temizlemektedir. Güvenlik güçleri günün 24 saatinde her zaman olduğu gibi,bu dönemde daha dikkatli şekilde denetimlerini sürdürüyor. Bunlarda can siperhane çalışmaları sonucu  teşekkürü hak ediyorlar.

Okullarımız tatil durumda, Çocuklarımız evde sıkılmaktadır. Milli Eğitim Müdürü S.Ali Büyük  kendilerinin görevde olduğunu, okullarda idarecilerin görevleri başında olduğunu, Milli Eğitim Bakanlığının  uzaktan eğitimlerinin devam ettiğini belirtiyorlar.

Bunlar kolay iş değil, hepsine ayrı ayrı teşekkür etmek gerekir. Evel Allah  bu millet her dönemde  olduğu gibi bu zorluğu da yenecektir. Yeter ki,kurallara uyalım,uymayanları da uyaralım. Allah böylesi bir musibeti bir daha ülkemize ve insanlığa vermesin. İbret alacağımız çok şey var.

***

Yazımı bir Temel fıkrasıyla bitireyim.

Temel hastalanmış ölecek.

Dursun ula öbür tarafta futbol varmış.Varsa bir şekilde haber ulaştır demiş.

Temel ölmüş. Bir hafta sonra Dursuna haber gelmiş.

Burada futbol var. Bu haftaki kadroda sende varmışın.

 Bu tarafta ertelenen maçlar  obür tarafta oynanmaya başladı. Sokakta yakaladıklarını kadroya alıyorlarmış.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.