Mehmet Kaçar
Mehmet Kaçar

Aileler ve gençler, “bunlara kanmayın!”

01 Haziran 2022
3 dk Okuma
6 ay önce
Aileler ve gençler, “bunlara kanmayın!”

Her sıkıntıda ve her imtihan döneminde, ailelerin ve gençlerin dini duygularını sömürmeye yönelik faaliyetlerde ciddi bir artış gözlemlenir.

Bazı özel televizyon kanallarında ve internetin diğer bölümlerinde para ile satılan ve kapıda teslim başarı muskaları, hastalıktan kurtaran muskalar satışa sunularak milletin hem dini duyguları hem de cepleri üzerine oyunlar oynanmaya devam ediliyor.

İslam dini bizzat çalışmaya, helal yollardan ve alın teri ile kazanmaya teşvik eder ve haksız rekabetin ve kazancın,  haksız kul haklarının önüne geçmeye çalışır.

Evet, İslam dini emek harcamayı, alın terini meşru yollardan ve helalinden kazanmaya büyük değer verir ve hatta bu yolla kazanılan helal kazancı över ve bu yolda harcanan vakte de ibadet değeri verir. Mü’min, Müslüman ve diğer insanlar içinde ancak çalışmasının karşılığını alır prensibi ile hareket eder. Tembelliğe, haksız kazanca, boşa harcanan zamana ve insanları kandıranlara karşı yine insanları uyarır ve dikkatli olunmasını ister.

Bir iş de başarı elde etmemiz, makam ve mevki sahibi olmamızın yolu; doğru düzgün ve hakkı ile çalışmak, Allah(cc)’ın ve yarattıklarının hakkını gözetmek, sebeplere sarılmak, elden gelen her türlü meşru imkânı yerine getirdikten sonra dua edip sonucunu Allah(cc)’a havale temektir ki, biz buna Son yıllarda LGS, YKS ve KPSS gibi sınavlar yaklaştığı zaman, ya da ailenin kronik bir sorunu olduğu anlarda,  aileler ve onların çocukları olan bizlerinde evlatları öğrencilerimizin iman duyguları ile oynayıp, onları istismar edenler, öğrencilerimizi imtihandan sonra başarısız oldukları anda, Allah(cc)’a karşı ümitlerinin azalmasına neden olanlar da yine onlar ve çok ciddi bir artış oluyor bu konularda. Kendilerini hoca diye tanıtan şarlatan muskacı, büyücüler, falcı ve totemciler, ortalıkta arzı endam ediverirler ve sınava girecek olan öğrencilerin aileleri ile bizzat kendilerine, sınavda başarılı Hatta bunlar okunmuş kalem, silgi gibi nesneleri de satışa sunmaktadırlar. Bu kalemler yanlışı işaretlemez, bu silgilerde doğruyu silmezler. Bu tür bir davranış ve inanış direk totem dini dediğimiz bir inanıştır. Batıldır ve batıl olduğu kadar da insanı Allah Muhafaza şirke götürebilir. Totemcilik İslam dinince haram kılınmıştır.

Aileler ve gençler bu tür istismarcılara, şarlatanlara kanmamalıdırlar. Çalışmayan, yatarak hiçbir şey elde edemez. Avını aramaya çıkmayan kapıda miskin miskin yatan bir sokak köpeği gökten kemik yağmasını beklese de yağmaz. Ancak onu birileri beslerse doyar. Oysa işini ve avını yapan karşılığını görür. O zaman aileler ve gençlerimiz bu şarlatanların tuzaklarına düşmeyin ve oturup adam gibi dersinize çalışın ve neticeyi Allah (cc)’tan bekleyin.

Eğer, büyü ve muska yoluyla başarı sağlanmış olsaydı, Yüce Allah(cc), Kur’an-ı Kerim’de çalışın, düşünün, ilim tahsil edin, tevekkül edin, helal kazanın demezdi.

Herkes yattığı yerden para kazanmayı ister, makam ve mevkiye yattığı yerden, haksız ve kul hakkı yiyerek gelmeye çalışırdı.

Bu tür, şarlatan, büyücü ve dolandırıcılara karşı, aile ve gençlerimizi bir kez daha ikaz ediyoruz.

Bu tip sahtekârlara asla kanmayın, sınavlarınıza çalışın ve neticesinde de sadece Allah(cc)’a dua edin. Sonra imanınızdan ve paranızdan da olursunuz ve netice de bunlar tarafından kandırılmış olarak yaşarsınız.

Sadece Yüce Allah(cc)’a dayanın, O’na güvenin, başarıda ve başarısızlık da senin çabalarına ve helal yollardan öğrenmene bağlıdır.

Netice-i kelâm ne olursa olsun, hakkınızda hayırlı olanı sadece O’ndan isteyiniz. Her işe başlarken yapılması gereken meşru bir duamız var bizim ve o da şudur:

“ Euzûbillâhimineşşeytânirracim, Bismillâhirrâhmânirrahim: ‘ Rabbi yessir velâ tûassir, Rabbi temim Büyücüde, muskacıda, hayır arayan kardeşim,  unutma ki şeytanın eline düşersin ve hayırsız kalır ve sonucunda da hüsrana uğrarsın. Unutmayalım ki, haram su ile boy abdesti alınmaz ve değirmen döndürülmez. Selametle!  

Yorum Yazın