Mustafa ÖZYURT
Mustafa ÖZYURT

Ashabı Kehf

18 Nisan 2022
3 dk Okuma
5 ay önce
Ashabı Kehf

Bir hadisi şerifte Ashabı Kehfin ahir zamanda nüzul edecek olan İsa aleyhisselama tabi ve yardımcı olacakları beyan buyrulmuştur.

Ve Ashabı Kehf, mağarada 309 sene uyumuşlardır. Bu zatların bu hal ve hikâyeleri aynı zamanda, Müslüman’ın iç âlemini düzelten, tezkiye eden yani kalbini ruhunu ve letaifini temizleyen, nurlandıran tasavvuf dediğimiz rabıtayı anlatmaktadır. Biz burada bu kadarını anlatabiliyoruz. Meraklıları ehline sorar, öğrenir ve yaşar diye düşünüyorum!

Ashabı Kehf’in Köpeğine gelince: Ashabı Kehf, çobanın köpeğini yanlarına almak istemediler. Belki izimizi belli eder düşüncesiyle. Kıtmir ismindeki o kelb dediki:

-Ben sizden önce Allah Teâlâ’ya iman etmişken, beni yanınızdan niçin kovarsınız? Ben Allah Teâlâ’nın mümin kullarını sever ve onlara bekçilik yaparak sevaba girmek isterim. Bana izin verin geleyim. Ve siz uyurken başucunuzda bekçilik yapayım” dedi ve onlarda yanlarında gelmesine izin verdiler. Köpeğin arzusu yerine getirilmiş ve onlara bekçilik yapmıştır. İsmi Kıtmir’dir. Cennete koç suretinde girecektir.

Yine, bir hadisi şerifte Ashabı Kehfin ahir zamanda Mehdi-alirasülün yanında, nüzül edecek olan İsa aleyhisselam ile Kuran hizmetine yardımcı olacakları beyan buyrulmuştur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)buyuruyorlar ki: “Evlatlarınıza Eshab-ı Kehf’in isimlerini öğretiniz.” Çünkü onların isimleri bir binada bulunursa, o bina yanmaz; bir eşya üzerine yazılırsa, o eşya çalınmaz; bir hayvan üzerinde bulundurulursa o hayvan kaçıp gitmez.

Yangında bir bez parçası üzerine Eshab-ı Kehf’in isimleri yazılıp ateşin ortasına atılsa, yangın söner. Çok ağlayan çocuğun beşiğinde başının altına konulsa, çocuk ağlamaz.

Çekirge için, bir kâğıt üzerine yazılıp bir ağaca takılıp tarla ortasına dikilirse çekirgeler gider. Hamile kadının sol oyluğuna bağlanırsa doğum kolay olur (sol koltuk altı kast edilmiştir)

Ayrıca; Uyuyamayan bir kimseye, Haşir Suresinin sonunda Lev enzelnâ’dan başlayarak 4 ayet, arkasından da Eshab-ı Kehf’in isimleri okunursa, o kimse uyur.

İSİMLERİ: Yemlîhâ, Mernûş, Mekselînâ, Mislînâ, Kefeştatayyûş, Şâzenûş, Debernûş, Kıtmîr .( Köpeklerinin ismi dir)

ESKİ TÜRK EVLERİNİN KAPILARININ ÜSTÜNDEKİ YAZI OSMANLI SİGORTA ŞİRKETİ

İngiliz Büyükelçisi, eski Müslüman Türk evlerinin dış duvarlarına asılan “Ashabı Kehf ve Ya Hafız” ey muhafaza eden levhalarını görünce dayanamamış ve Keçeci zade Fuat Paşa’ya bunların ne olduğunu sormuş. Fuat paşa, İngilizin tam anlayacağı dille cevap verir;

-O gördükleriniz, Osmanlı sigorta şirketi levhasıdır” diye cevap verir.(: www.bilgicagi.net)

Hz. HADİMİ VE ASHABI KEHF    

Konya/ Hadim ilçesinde medfun olan Ebu Said Muhammed El-Hadimi (k.s.) yukarıdaki hadisi şerife inanarak, Ashabı Kehfe(manen) sorar ve derki; İsminizi yazdığımız halde neden bir zuhurat olmadı? Büyükleri ve başları olan Hz. Yemliha cevap verir ve derki; Siz usulüne göre yazmadınız. Yazma usulünü, Sırasıyle daire şeklinde Yemlihadan başlayarak daire oluşup, orta yerlerine de Köpeklerinin ismini yazmasını ve o halde faydalı olabileceklerini söylerler…

Yorum Yazın