Zülkaip Yakıcı
Zülkaip Yakıcı

Çiftçi Gübre Atamazsa;

29 Mart 2022
3 dk Okuma
6 ay önce
Çiftçi Gübre Atamazsa;

Türkiye tüm Dünya’da tarım ülkesi olarak bilinir ve bu son derece doğru bir bilgidir. Verimli arazileri, nerdeyse tüm tohumlara uygun toprak yapısıyla ülkemizde yetiştirilemeyecek ürün sayısı son derecede azdır.

2021 yılı ise tarım sektörü için zor bir yıl oldu. Yaşanan şiddetli kuraklık ve bunun devamında girdi maliyetlerinde meydana gelen artışlardan Anadolu çiftçisini zorlayan nedenler oldu.

Kuraklığın olumsuz etkileri sonucu meydana gelen yüksek miktardaki verim kayıpları, gübre fiyatlarındaki olağanüstü artışlar özellikle hububat ekimi yapan çiftçiği çok etkiledi. Karamsar bir şekilde 2022 yılına giren İç Anadolu çiftçisinde bol yağışlı geçen kış ayları umut oldu.

Ülkemiz açısından bakarsak ağırlıklı olarak hububat ithal ettiğimiz Rusya ile meydana gelen Ukrayna savaşı sonrası hububat talebinin karşılanmasının alternatiflerini aranmasını zorunluluk haline getirmiştir. Bunun iki alternatifi vardır. Birincisi başka piyasalara yönelmektir. Ancak Dünya da hububat ithal eden pek çok ülke başka pazarlara yöneleceği için fiyatlar daha çok artacaktır. İkincisi ise ülkemizde mevcut hububat ekili alanlarda verimi artırarak arz güvenliği sağlamaktır.

Ülke imkanlarımızı kullanarak hububat ihtiyacımızı en aza indirmenin tek yolu ise sonbaharda ekim yapılan alanlarda yeterli üst gübresinin verilerek yüzde yüzlere varan verim artışı sağlamaktır. Teknik olarak bu mümkündür. 2021 sonbahar hububat ekimi yapan çiftçinin büyük çoğunluğu gübre fiyatındaki artışlar nedeniyle hububatın ihtiyacı olan taban gübresini atamamıştır. Yani büyük ekseriyette çiftçi hububatı gübresiz ekmiştir. Sonbahar da hububat ekimi yapan çiftçinin ilkbaharda verimi artırabilmek için hububatın ihtiyacı olan üst gübresini atabilecek ne sermayesi var ne de gübre şirketleri ürün satışına vadeli gübre verebilir.

Gübre şirketleri bir gün sonrasına bile gübre veremiyor. Hububat fiyatları yükselmiştir ancak çiftçinin elinde satıp gübre alabilecek ürün kalmamıştır. Tek yapılması gereken devlerin çiftçinin gübre ihtiyacını karşılayacak imkanları çiftçiye sunmasıdır. Zaman sınırlıdır. Destek bir an önce sağlanmalıdır. Gecikmesi halinde desteğinde faydası olmayabilir. Kısa sürede hububat üretimimizin artırılmasının önümüzde gözüken tek yolu budur. Ekili tarım alanlarının artırılması hububat ekiminin teşvik edilmesi gibi projeler yapılabilir. Bu tür projelerin sonucu en erken 2023 yazında alınır. Hububat ekimi yapan çiftçinin özelliklede hububat ambarı olan Konya’nın çiftçisinin Tarım ve Orman Bakanlığından acilen isteği hububat için gerekli olan üst gübre ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli imkanların sağlanmasıdır. Akaryakıt fiyatlarındaki ciddi anlamdaki artış çiftçinin ekim yapmama alternatifini kullanacağı yönünde bir izlenim veriyor. Umarım bu seçenek yaşanmaz. Fakat bu seçeneğin yaşanmaması için darda, zorda ve büyük sıkıntı da olan çiftçiye gereken desteğin her anlamda verilmesi ve toprakların her bir metrekaresinin ekilmesidir.

Yorum Yazın