Yasin Uçar
Yasin Uçar

Dereotunun Faydaları

16 Şubat 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
Dereotunun Faydaları

Ana vatanı Asya olan tek yıllık bitkidir ve ülkemizde de her bölgede yetişmektedir. Ortalama olarak 120 cm’ye kadar yükselen sapı vardır. Itır kokulu bir bitki olan dereotu sonbahar aylarında toplanır. Daha çok salatalarda kullanılan dereotu çiğ olarak tüketilmektedir.
Fosfor, bakır, magnezyum, A ve C vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, demir ve çinko yönünden çok zengindir. Bir tutam dereotu bir yetişkinin C vitamini ihtiyacının % 40’ını, A vitaminiihtiyacının ise % 43’ini karşılamaktadır.
Dereotunun Sağlığa Faydaları
Dereotu mide bulantıları ile karın ağrılarının giderilmesinde etkindir. Ağız kokusuna ve sindirim sistemi problemlerinin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca emziren bayanlar sütü artırmak için dereotu kullanabilirler. Bebek ve çocukların gaz sancılarının giderilmesine de yardımcıdır.
Son yıllarda sofraların gözdesi olan dereotu tok tutma ve yüksek besin değeri özellikleri ile diyet listelerinde de kendisine yer bulmaktadır. Lifli bir gıda olan dereotu hazmı kolaylaştırarak kabızlığı engeller.
Dereotunun Sindirim Sistemine Faydaları
Sindirim sisteminin aktif olarak çalışmalarını destekleyerek sindirim sistemindeki aksaklıkların neden olduğu hazımsızlık, mide ağrıları ile mide kramplarının tedavi edilmesinde oldukça etkilidir. Mide ülserinin etkilerini, vermiş olduğu rahatsızlıkları tolere eder ve tedavi sürecini destekler. Gaz problemi yaşayanlar için birebir olan dereotu gazı söktürmektedir.
Dereotu taze olarak tüketilebileceği gibi kurutularak da tüketilebilmektedir. Salata ve yemeklerin içerisinde aromatik bir tat verirken hazmı kolaylaştırmaktadır.
Dereotu Uykusuzluğu Giderir: Dereotunun içerdiği uçucu yağlar tuhaf ve gizemli özelliklere sahiptir. Aynı anda sedatif ve hipnotik uyarıcı rolünü üstlenir, bu durum sakinleşmeyi sağlar. Dereotunun içerdiği B vitamini ve önemli miktardaki uçucu yağlar doğada uyarıcı özellikleri olan önemli maddelerdendir. Bu yağlar sayesinde gece rahat bir uyku çekmek mümkün, aynı zamanda sinir sistemini sakinleştirir.
Dereotu Kemik Sağlığını Korur: Dereotu zengin miktarda kalsiyum içerdiğinden dolayı kemik sağlığı için çok faydalıdır. Kemiklerde meydana gelebilecek mineral kaybına izin vermez ve her yıl yüz binlerce insanın yakalandığı kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Çocuklarda kemik sağlığının korunmasını sağlar, sağlıklı iskelet yapısı için gerekli olan kalsiyum ve diğer mineralleri sağlar. Yaşlılıktan kaynaklanan kemik erimesi veya kemik zayıflaması sorunlarını giderir.
Dereotu Diyabet Hastalığına İyi Gelir:  Dereotu doğal insülin görevi görebilir. Bu konuyla alakalı insanlar üzerinde yapılan deneyler çok sınırlı olmasına rağmen yapılan bazı çalışmalar insülin seviyesindeki dalgalanmalara engel olduğunu ortaya koymuştur.

Aşırı Gaz Sorununu Giderir:  Dereotunun diğer bir özelliği aşırı gaz sorunlarını giderebiliyor olmasıdır. Çok aşırı gaz birikimi aynı zamanda göğüs ağrılarına neden olabilmektedir, bu yüzden diğer organlara baskı yaparak tehlikeli bir sağlık sorununa neden olabilir. Dereotu aşırı gazın giderilmesini ve sağlıklı bir şekilde bünyeden dışarı atılmasını sağlayabilir.
Dereotu Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Dereotu etkili bir antibakteriyal aktivite sağlayıcısıdır.  Bütün vücutta  mikrobik enfeksiyonlara karşı direnç sağlayabilir ve bağışıklık sisteminin mikrop ve enfeksiyon sorunlarıyla mücadelesinde yardımcı olur.
Dereotu Hıçkırığı Giderir:  Hıçkırık genelde gazların yemek borusundan yukarıya doğru çıkmasıyla meydana gelir. Bunun dışında bazı alerji ve sinirsel bozukluklardan dolayı hıçkırık problemi ortaya çıkar. Dereotu her iki durumda da hıçkırığın giderilmesine yardımcı olabilir. Bir gaz giderici olarak ve bir alerji giderici olarak dere otu hıçkırığa neden olan unsurları ortadan kaldırır. Hiperaktif sinir bozukluklarının neden olduğu hıçkırıkları ortadan kaldırır.
Dereotu  İshali Giderir: İshal başlıca iki sorundan dolayı ortaya çıkar. Hazımsızlık sorunları yaşayanlar için dereotu çok etkili bir tedavi yöntemi olabilir. İçerdiği zengin miktardaki uçucu yağlar sayesinde mikropların neden olduğu unsurları ortadan kaldırır.
Dizanterine Alternatif  Tedavi Dereotu: Dizanterine daha çok  mantar enfeksiyonlarına neden olur. Dereotu onun uçucu yağları doğada dezenfekte olduğundan yardımcı ve etkili bir mantar enfeksiyonları engellemek için yardımcı olabilir.
Artrit Sorunlarını Giderir: Dereotu, iltihap ve romatizmal artrit, gut, ve artrit gibi hastalıklarla ilgili ağrıları azaltmaya yardımcı olur, yani bir anti-inflamatuar bitki olarak bilinmektedir. Dereotu tam da bu nedenden dolayı eski çağlardan beri kullanılmaktadır.
Ağız Bakımında Dereotu: Dereotu tohumları ve yaprakları çok iyi ağız ve nefes spreyleri olarak kullanılabilir. İçindeki uçucu yağlar mikrop öldürücü, antioksidan ve dezenfektan bulunmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı ağızda bulunan mikropları ortadan kaldırabilir ve alerjik sorunları ortadan kaldırır.
Dereotu Kanserle Mücadele Eder : Dereotunun içerdiği yağlar anti bakteriyal ve antioksidan özelliğinden dolayı kanserle mücadele eder ve kansere neden olan unsurları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
Dereotunun Diğer Faydaları: Dereotunun kuvvet verici özelliği vardır, içerdiği besin ve mineraller yardımıyla bünyeyi güçlendirir. Vücutta bulunan toksinleri dışarı atar fazla tuzların aynı şekilde  ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bunun yanında içerdiği su sayesinde idrarı arttırır ve dolaylı olarak boşaltım sistemine yardımcı olur. Gaz giderici özelliğinden dolayı, gazın neden olabileceği spazm ve krampları giderir. Çok iyi bir kalsiyum kaynağı olduğu için diş sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır.
Dereotu Tohumunun Faydaları: 
Dereotu tohumlarının anason ve kerevize benzer tadı vardır. Yaz sonunda ve son baharlarda tohumlar meydana çıkarlar. Dereotu tohumunun hassas ve biraz acı tadı vardır. Bu yüzden genelde yemeklerde ve salatalarda kullanılır.
•    Dereotu tohumları çay yapılarak içildiğinde uykusuzluk problemine çözüm olabilir.
•    Dereotu tohumları sindirim sistemi için faydalıdır, gazların giderilmesinde ve kabızlık gibi sorunların ortadan kalmasında etkili bir besin kaynağıdır.
•    Dereotu tohumları emzirme döneminde olan annelerin sütlerini arttırabilir. Bebeklerde uyku sorunu var ise çok az miktarda verilerek bu sorun ortadan kaldırılabilir. Bunun yanında çok iyi bir gaz çıkarıcı olduğu için bebeklerde çok sık rastlanan gaz sorununu gidermek için kullanılabilir.
•    Dereotu tohumları çay yapılarak hazımsızlık sorunları giderilebilir, bunun yanında mide bulantılarına karşı da etkilidir.
•    Özellikle bebeklerde meydana gelen grip vakalarında çözüm olabilir.
•    Dereotu tohumları genelde yemeklerden sonra mideyi yatıştırmak için tüketilmektedir.
•    Dereotu tohumları çok iyi kalsiyum depolarıdır, bu yüzden gerek çocukların gelişme döneminde gerekse yetişkinlerde düzenli olarak tüketilmesi kemik sağlığını koruma açısından önemlidir.
Tüm okurlarımıza sağlıklı bir hayat dileriz…

Yorum Yazın