Yasin Uçar
Yasin Uçar

Deve dikeni tohumunun faydaları

13 Kasım 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Deve dikeni tohumunun faydaları

Deve dikeni, şevkülmeryem, sütlü kengel, deve kengeri, uslu kenger olarak da bilinmektedir. Taşların ve kayaların kenarlarında bolca yetişen bu bitki aslında otsudur ve boyu 1 metreye kadar ulaşabilir. En çok bahar aylarında ortaya çıkarlar. Olgunlaştığında mor, pembe ve kırmızı renklerde çiçek açarlar. Çok faydalı bir bitki olmasına rağmen bahçelerde yetişmesine izin verilmez. İşte,deve dikeni tohumunun faydaları;

 

 

Deve dikenibitkisinin gövdesi, idrar arttırır, ateş düşürür, romatizmal ağrıları keser, yatıştırıcı ve iştah açıcıdır.Deve dikenitohumu, karaciğer hastalıklarında çok etkilidir. İçeriğinde olan silymarin isimli kimyasal karaciğeri hızla onarır bu nedenle tıpta ilaç olarak kullanılır. Bu kimyasal, karaciğerde biriken toksinleri parçalar ve hızla atılmasını sağlar. Karaciğer hücrelerini, alkol, kimyasallardan korur, karaciğer iltihabı, alkol ve ilaç kaynaklı safra iltihaplarını, siroz ve kronik karaciğer hastalıklarına faydalı olabilir

Deve dikeni tohumunda bulunan silymarin kimyasalı, karaciğeri onarır ve yeni karaciğer hücrelerinin oluşmasını destekler. Karaciğerin yağları parçalaması için üretilen safra, deve dikeni tohumu ila üretimini arttırır. Böbreklerin daha düzgün çalışmasını sağlayarak, idrar üretimini arttırır. Alkol ile oluşan siroza faydalı olabilir, nikotin, karbonmonoksit gibi maddelerin zehirli etkisini yavaşlatır. Kanı temizler ve karaciğeri düzenlemeye yardımcı olabilir. Silymarin, karaciğer hormonlarını dengeleyen glutasyon maddesinin artmasını sağlar. Ayrıca kronik mantar enfeksiyonlarını engelleyebilir.

Deve dikeni tohumunun etken maddesi, silymarindir. Bu madde aslında bir polifenoldür. Ağustos ayında toplanmaya başlanan bu bitkinin çiçekleri kurutularak tohumlarına ayrılır. Daha sonra yıkanır ve saklanmaya alınır. Bazen iyice kuruyan tohumlar toz haline getirilerek de kullanılır.

Eczanelerde,deve dikeni tohumunun hapları da bulunmaktadır. Karaciğer hastalıklarında bu tabletler kullanılabilir. Günde . Mide ve bağırsak hastalıklarında, deve dikeni tohumundan yapılan çay kullanılabilir. İlk kullanımda hafif ishal yapabilir bu gayet doğal bir yan etkidir.

 Tüm okurlarımıza sağlıklı mutlu bir yaşam dilerim
 

 

Yorum Yazın