Yasin Uçar
Yasin Uçar

Diğer Faydaları

06 Ocak 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
Diğer Faydaları

B3,B6, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum mineralleri içerir.
Aynı zamanda leyisn, treonin, triptofan, valin ve fenilanin gibi amino asitleri de içerir.
Kanın normal dolaşımını korumaya yardımcı olur. İçerisindeki krom, çinko ve magnezyum aşırı terleme, ateş ve titremeyi engellemeye yardımcı olur.
Anti-enflamator etkisi (zerdeçalın faydaları gibi) sebebi ile doğal olarak ağrı ve iltihaplar üzerinde azaltıcı etkisi vardır.
Mikrop öldürücü, antibakteriyel özelliği vardır.
Kandaki yağ düzeyini düşürüp damarların korunmasına yardımcı olduğu ve kolestrol üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür.
Yaşlanma ve kanser üzerinde olumlu etkisi olan antioksidan bir bitkidir.
Zencefilin hafızayı güçlendirme ve konsantrasyonu arttırma etkileri vardır. Ancak bu konuda zencefilin kuzeni zerdeçalın etkisi e çok büyüktür.
Düzenli olarak zencefil çayı tüketmedin Alzheimer üzerinde yavaşlatıcı etkisi olduğu bazı çalışmalarca kanıtlanmıştır.
Kan şekerini ve insülin seviyesini dengeleyip, insülin direncini düşürdüğü görülmüştür. Düşük glisemik indeksinden dolayı ve genel faydalarından dolayı özellikle şeker hastalarının günlük beslenmelerinde arasına katmaları önerilmektedir.
Zencefilli Su İçmenin Faydaları?
En basitinden her gün, her sabah içtiğin suya zencefil katarak günlük yaşantına adapte edip, faydalarından düzenli olarak yararlanabilirsin.
Toz halindeki zencefili suyu katmak veya taze zencefili akşamdan su da bekletip sabah suyunu içerek zencefilin yukarda anlattığımız tüm faydalarında yararlanabilirsin. Daha da faydalı olması açısından limonda damlatmanı öneririz. Aynı zamanda düzenli kullandığında sindirim hareketlerini düzene sokacak, hazmetmeni kolaylaştıracak, bağışıklığını güçlü tutarak hastalıklara yakalanmanı zorlaştıracak, kan şekerini dengelemene yardımcı olacak ve içeriğindeki bir dizi vitaminin düzenli vücuda girmesini sağlayacaktır.
Zencefil limonlu suya alternatif olarak zencefil çayı yapabilirsin. Hatta farklı bitkilerin yardımıyla zencefil çayını lezzetlendirebilir daha da faydalı hale getirebilirsin.
Zencefil Çayının Faydaları ve Zencefil Çayı Tarifleri
Zencefil çayının yıllardır bilinen en popüler özelliklerinden biri öksürüğe iyi geliyor olmasıdır.
Yumurtalık hücrelerine saldıran kanser hücrelerine karşı savunma oluşturduğu, bu hücrelerin öldürülmesinde etkili olduğu saptanmıştır.
Kaslardaki yağ oranının dengelenmesine yardımcı olur. Kas yorgunluğuna iyi gelir.
Sakinleştirici özelliği bulunur, sinir hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.
Mide bulantısı ve sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.
 

Yorum Yazın